Росія таки уклала з Китаєм історичний контракт на постачання газу. Той самий, від якого Пекін спершу навідріз відмовився — Москва пропонувала надто невигідну для Піднебесної ціну. Проте повернутися з візиту до КНР без цього папірця для президента РФ Володимира Путіна означало б зазнати неабиякої ганьби. Адже до східних сусідів він для того й вирушав, щоб продемонструвати західному світові: от, мовляв, упіймали облизня! Моїм союзником є найперспективніша економіка світу, й хоч трава не рости.
Переговори тривали довго. І зрештою завершилися підписанням контракту. Щоправда, його подробиці Росія воліє не розголошувати. Як припускають експерти — через те, що для російського бюджету він украй невигідний. Адже підписання цього контракту, обговорення якого тривало близько десяти років, у нинішніх обставинах міжнародної ізоляції для Путіна стало питанням принципу. І якщо через добу після відмови Пекіна йому таки вдалося вмовити китайських лідерів, це означає, що КНР виторгувала собі надзвичайно вигідні умови. Одразу з’явився й анекдот: «У результаті довгих і складних переговорів сторонам вдалося дійти висновку, що за постачання газу в Китай Росія доплачуватиме зовсім небагато».
Попри те, що деталі угоди залишаються в таємниці, фахівці підрахували: йдеться про 400 мільярдів доларів за постачання близько 38 мільярдів кубометрів природного газу на рік протягом 30 років. В інтерв’ю телеканалу «Россія» Путін заявив, що «формула ціни на «блакитне паливо», як і в інших наших контрактах, буде прив’язана до ринкової і ціни на нафту й нафтопродукти».
Нагадаємо, від України Росія вимагає сплачувати 486,5 долара за тисячу кубометрів і відтепер лише на умовах передоплати, інакше постачання газу буде припинено.
Насправді Китай — переважно вугільна держава. Частка газу у споживанні первинних енергоресурсів величезної країни становить... менше 5%. І хоча влада планує поступово переходити на сучасніші енергоносії, процес рухається дуже повільно: так, іще десять років тому ця цифра становила 2,5%. Більше того — Китай і сам є великим виробником природного газу, посідаючи за цим показником 7-ме місце у світі. Тож про те, що наобіцяв китайському колезі Сі Цзиньпіну Володимир Путін в обмін на «автограф» під газовою угодою, можна лише здогадуватися.
ДО РЕЧІ
Євросоюз не проти купувати російський газ на кордоні Росії й України, а не на західному кордоні України з ЄС, як це відбувається за нинішньої схеми. Про це на брифінгу в Єврокомісії заявила речниця комісара ЄС з питань енергетики Гюнтера Еттінгера Сабін Бергер. За нинішньою схемою «Газпром» продає свій газ європейським компаніям на західному кордоні України, де він переходить у власність європейських компаній-імпортерів, і сплачує Україні збори за транзит газу її територією, нагадує УНІАН. Київ же наполягає, аби європейські компанії купували газ на східному кордоні України і самі сплачували Україні транзитні кошти.