Ще мить, ще крок... І Росії буде непереливки

13.05.2014

Сепаратистські «референдуми» на сході України спонукали Євросоюз удатися до нових санкцій проти осіб та компаній, причетних до дестабілізації й загарбання наших територій. Учора в Брюсселі відбулося засідання Ради ЄС на рівні міністрів закордонних справ. Головним питанням порядку денного була ситуація в Україні.

Як повідомляє «Інтерфакс-Україна» з посиланням на дипломатичні джерела, за підсумками цієї зустрічі до «чорного списку» було додано ще 13 фізичних та 2 юридичні особи — кримські компанії, включені російською владою до державної власності РФ. Хоча про третю хвилю санкцій щодо Росії, яка передбачає широкі економічні обмеження, поки не йдеться. Брюссель вичікує — наразі до президентських виборів.

Як заявила перед початком засідання верховний представник Євросоюзу із зовнішньої політики та політики безпеки Кетрін Ештон, ЄС досі «чекає від Росії ознак справжньої деескалації української кризи», і саме вибори президента України 25 травня є «важливим моментом» для визначення майбутнього нашої держави.

«Ми все ще чекаємо на ознаки справжньої деескалації. Це означає відведення військ і надсилання сигналів, які потрібні для того, аби ситуація заспокоїлась. Деякі заяви, які пролунали на зустрічі (президента Росії Володимира Путіна) з головою ОБСЄ Дідьє Буркхальтером, можуть заохочувати», — зауважила пані Ештон, повідомивши, що очільник ОБСЄ братиме участь у зустрічі глав МЗС Євросоюзу.

Саме можлива спроба зриву президентських виборів в Україні може стати тією новою «червоною лінією», за якою Брюссель вдасться до нових, значно жорсткіших і масштабніших, економічних санкцій проти Росії. Як зазначив міністр закордонних справ Нідерландів Франс Тіммерманс, поспішати з цим не варто, адже, на його думку, «ще не до кінця використано потенціал другої фази». Нею, нагадаємо, передбачено замороження активів та заборону на в’їзд росіянам, причетним до дестабілізації ситуації в Україні та анексії Криму.

Учора до Києва на запрошення Прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з візитом прибув президент Європейської Ради Герман Ван Ромпей. А сьогодні приїздить міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайєр. Напередодні в Брюсселі він окремо наголосив, що вважає «референдуми» луганських та донецьких сепаратистів незаконними й такими, результати яких «не можуть і не повинні бути сприйняті серйозно».

Такої самої думки дотримуються і більшість колег Штайнмайєра. Які одностайно попереджають: будь-яка спроба завадити нормальному проведенню голосування на президентських виборах загрожує Росії такими санкціями, які справді завдадуть великих проблем російській економіці.

А ТИМ ЧАСОМ...

Європейська національна партія закликає запровадити санкції проти впливових російських чиновників та членів їхніх сімей. Таку заяву оприлюднили співголови ЄНП, міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, та німецький політик, член Європарламенту Елмар Брок. Автори заяви, зокрема, закликали партнерів ЄНП, Євросоюз та Європарламент направити максимально велику кількість спостерігачів для моніторингу майбутніх президентських виборів в Україні.

«Ми підтримуємо децентралізацію України, але не за сценарієм Боснії і Герцеговини, які перетворилися в неповноцінну конфедерацію. Також ми попереджаємо Росію не здійснювати військове втручання в ситуацію в Україні під прикриттям «миротворчої операції» — наголошується в заяві.

Окрім того, Сікорський та Брок вважають, що Європа повинна створити енергетичний союз, який повинен займатися спільними закупівлями в ЄС нафти і газу Європейською комісією, з метою знизити ціни для європейської промисловості та споживачів.

Також співголови ЄНП висловили підтримку посиленню присутності НАТО у своїх східних країнах-членах на тлі агресивної політики Росії.

 

ПОЗИЦІЯ АГРЕСОРА

«У Москві з повагою ставляться до волевиявлення населення Донецької й Луганської областей і виходять із того, що практична реалізація підсумків референдумів пройде цивілізованим шляхом, без жодних рецидивів насилля, через діалог між представниками Києва, Донецька й Луганська». Таку заяву Кремля щодо проведення референдумів у східних областях України поширила прес-служба президента РФ Володимира Путіна.

«У Росії уважно спостерігали за підготовкою й проведенням референдумів у Донецькій і Луганської областях України. Відзначаємо високу явку населення, незважаючи на спроби зірвати голосування», — цитує повідомлення агенція ІТАР-ТАКС.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>