Ідея Володимира Путіна про відродження Союзу а ля СРСР наштовхнулася на чергову перпону. Як повідомляє сайт «Росбалт», засідання президентів країн-учасниць Митного союзу в Мінську, на якому обговорювали терміни створення Євразійського союзу, закінчилося безрезультатно. Президенти Росії, Казахстану і Білорусі — Путін, Нурсултан Назарбаєв та Олександр Лукашенко — просиділи до глибокої ночі, але так ні про що і не домовилися. Від Євразійського союзу не відмовилися, але швидким цей процес точно не буде. «Створимо до 2025 року», — тільки й пообіцяв за підсумками переговорів голова колегії Євразійської економічної комісії Віктор Христенко.
Офіційно планувалося, що підписи під договором Путін, Лукашенко і Назарбаєв поставлять наприкінці травня, а союз як такий буде створено вже з 1 січня 2015 року. Але справу несподівано загальмував білоруський «бацька». Після агресії Росії щодо України заяви Лукашенка пішли врозріз із політикою Кремля — Олександр Григорович і нову укаїнську владу визнав, і федералізацію України не підтримав. Чим одних експертів неабияких здивував. Інші ж одразу заявили: Лукашенко дбає аж ніяк не про Україну, а про власні інтереси. Простіше кажучи, торгується з Москвою. Зокрема, за ціну на нафту.
Договір про Євразійський союз, який займає 600 сторінок, пропонує об’єднати ринки нафти, нафтопродуктів і газу трьох країн. А значить, Росія повинна скасувати поворотні мита на свою нафту, які зараз білоруси перераховують до бюджету РФ після переробки закупленої сировини на своїх НПЗ. Але в разі зняття обмежень російський бюджет втрачає 33 мільярди доларів на рік. Фактично, в обмін на вступ Білорусі в Євразійський союз Росія повинна взяти її на утримання.
Та санкції з боку США та ЄС уже зараз завдають російській економіці значних збитків, тож на такі жертви Москва поки не готова. Тож російська делегація запропонувала білорусам зберегти мита до 2018—2020 року, а потім, до 2025-го, поступово від них відмовитися. Лукашенкові це, зрозуміло, не сподобалося. «Між членами Митного союзу не повинно бути ніяких обмежень, особливо це стосується енергоносіїв. І відкладати на десять років це рішення безглуздо. Тоді й говорити про Євразійський економічний союз потрібно років через десять», — заявив білоруський лідер і тим самим, фактично, відклав створення ЄврАзЕС на зазначений термін. А до того часу багато що може статися...
Утім підписання договору про створення Євразійського союзу, заплановане на 29 травня, поки не скасовано. Торги тривають. І хтозна, чим це може обернутися для України, якщо з переляку перед втратою чергового плацдарму Путін зуміє домовитися з «бацькою» на вигідних для того умовах.