Міжнародна організація «Репортери без кордонів» оприлюднила список «100 героїв інформації», які задля фахових ідеалів ризикують власною безпекою, а інколи і життям. Є у списку і двоє українських журналістів. Сергій Лещенко, заступник головного редактора інтернет-видання «Українська правда», в якому він працює з 2000 року, відомий резонансними журналістськими розслідуваннями, в яких викриває корупцію та брудні технології представників різних політичних таборів. Серед найвідоміших його розслідувань — деталі корупційної афери Віктора Януковича з «Межигір’ям» та серія матеріалів про справу Павла Лазаренка.
Другим українським учасником «героїчної сотні» світу є Олексій Мацука, який уже 10 років очолює портал «Новості Донбасса» (novosti.dn.ua), що також подає матеріали про корупцію, боротьбу за владу і зловживання повноваженнями. У 2011 році квартиру Олексія підпалили, підперши двері зовні та залишивши траурний вінок з написом: «Алексею Витальевичу от скорбящих друзей и подруг». На щастя, журналіста на цей час не було вдома. За ним постійно стежать і він отримує погрози. Після останнього загострення на Донбасі в різних містах розклеїли портрети Мацуки з написом: «Осторожно, предатель!».
Загалом до сотні «героїв інформації» потрапили 14 журналістів із країн колишнього СРСР. Росію репрезентують троє. Світлана Рейтер минулого року «прогриміла» публікаціями про «Болотну справу», викрадення людей у Чечні та тортури в казанській міліції. За ці матеріали, опубліковані на інтернет-порталі Lenta.ru, у себе на батьківщині журналістка отримала не премію, а виклик на допит у ФСБ.
Аксана Панова — єкатеринбурзька журналістка, 2006 року заснувала сайт Ura.ru, на якому розповідалось про корупцію та халатність місцевих князьків і поліції, жахливий стан доріг, боротьбу з наркоманією тощо. Коли влада незручний сайт прикрила, Аксана разом з однодумцями заснувала інший проект — Znak.com. Завершилося все тим, що її засудили до двох років ув’язнення умовно і наклали заборону займатися журналістикою до кінця 2015 року.
Ісрапіл Шовхалов — головний редактор незалежного журналу «Дош», який з 2003 року висвітлює події у Чечні та інших регіонах російського Кавказу. І досі робить це чесно, незважаючи на те, що його вже раз викрадали, на тиск і погрози з боку влади.
Також до списку ввійшли журналісти з Білорусі, Казахстану, Узбекистану, Таджикистану, Азербайджану — загалом із 65 країн світу, включно з такими демократичними, як США чи Австралія.
А ТИМ ЧАСОМ...
У російської влади — свої критерії оцінки журналістської діяльності. Хто найбільший лакуза, той і найкращий. Портал газети «Вєдомості» повідомляє, що, згідно з указом президента Володимира Путіна, понад 300 російських журналістів були відзначені медалями за «об’єктивне висвітлення подій у Криму». За вислугу працівники мас-медіа отримали не лише державні відзнаки, а й надбавку до зарплати. А про значення для Кремля ідеологічної війни свідчить те, що після виходу на пенсію деякі з цих «300 героїв» отримуватимуть надбавку до пенсії у розмірі від 330 до 415 відсотків, тобто навіть більше, ніж учасники бойових дій.
Путін чомусь посоромився оприлюднити цей указ на своєму офіційному сайті, але шила у мішку не сховаєш. Нагороджені почали хвалитися перед колегами, і журналісти «Вєдомостєй» встановили, що йдеться про указ президента №269, підписаний ще 22 квітня. На офіційній веб-сторінці Кремля можна знайти лише укази №268 від 21 квітня та № 270 від 22 квітня. «Це означає, що до указу не буде публічного доступу», — пояснили виданню у прес-службі Кремля.
Тож у Росії заслужених писак нагороджують так само таємно, як і розвідників. Але їхні допитливі колеги через власні канали у Кремлі таки отримали текст указу. Серед нагороджених — близько 90 кореспондентів. Це безпрецедентно велика кількість. Газета нагадує, що колишній президент Дмитро Медведєв нагородив лише 11 журналістів за висвітлення війни у Південній Осетії 2008 року. «Вєдомості» повідомляють, що в переліку нагороджених загалом майже 100 співробітників компанії ВГТРК та понад 60 представників «Першого каналу». По кілька десятків «медальок» потрапило до редакцій телеканалів НТВ, Russia Today i Life News. Очільника НТВ Володимира Кулістікова відзначено медаллю «За заслуги перед Вітчизною» ІІ ступеня. Глава Роскомнадзору, який контролює російські ЗМІ, отримала таку саму нагороду, але п’ятого ступеня.