Прага — не Вільнюс

25.04.2014

За п’ять місяців, що минули після попереднього саміту програми Євросоюзу «Східне партнерство» у Вільнюсі, міжнародна політика зазнала докорінних змін. Тож навряд чи учасники чергового такого саміту, який стартував учора в Празі, переживають відчуття дежа вю. Тим паче, що проходитиме він зі значно меншою помпою й розмахом.

Хоча питання України знову буде одним із головних на порядку денному. Тільки цього разу вже ніхто не вмовлятиме її Президента поставити підпис під Угодою про асоціацію з ЄС — нинішня українська влада євроінтеграцію підтримує всіма можливими кінцівками, а угоду, хоч і в дещо дивному варіанті, взагалі вже підписано.

Київ на дводенному саміті в столиці Чехії представлятиме в.о. міністра закордонних справ Андрій Дещиця. Планувалася участь і вищого керівництва, але ситуація в Україні завадила. Решту членів «Східного партнерства» — Азербайджан, Вірменію, Грузію та Молдову — їх президенти. А Білорусь Празький саміт узагалі бойкотує — у Мінську образилися, що опального диктатора Олександра Лукашенка туди не запросили.

Від Євросоюзу в саміті візьмуть участь офіційні особи Чехії, Австрії, Литви, Польщі, Словаччини, Угорщини.

«Іменинницею» Празького саміту стане Молдова. Вже за тиждень її громадяни зможуть їздити до країн ЄС без віз, а в червні, як очікується, Кишинів підпише Угоду про асоціацію. Тоді ж заплановане й приєднання до аналогічної угоди з Євросоюзом Грузії.

Напередодні зустрічі в Празі міністри закордонних справ Німеччини та Франції Франк-Вальтер Шнтайнмайєр і Лоран Фабіус відвідали Кишинів і запевнили Молдову у своїй підтримці та готовності якнайшвидше «подолати всі перешкоди на шляху» до її євроінтеграції. При цьому глави МЗС наголосили, що не хотіли б «встрягати в геостратегічні ігри з Росією», але переконані: зближення Молдови з ЄС анітрохи не суперечить добрим відносинам із Москвою.

А ТИМ ЧАСОМ...

 

Державний департамент Сполучених Штатів провів 23 квітня щорічну зустріч із членами «Вишеградської четвірки»,у ході якої учасники обговорили, серед іншого, питання взаємодії в умовах нинішньої агресії Російської Федерації та пов’язаної з нею ситуації в Україні. «Вишеградська група» об’єднує чотири країни Центральної Європи — Польщу, Чехію, Угорщину і Словаччину — та активно підтримує Україну на міжнародному рівні.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>