За п’ять місяців, що минули після попереднього саміту програми Євросоюзу «Східне партнерство» у Вільнюсі, міжнародна політика зазнала докорінних змін. Тож навряд чи учасники чергового такого саміту, який стартував учора в Празі, переживають відчуття дежа вю. Тим паче, що проходитиме він зі значно меншою помпою й розмахом.
Хоча питання України знову буде одним із головних на порядку денному. Тільки цього разу вже ніхто не вмовлятиме її Президента поставити підпис під Угодою про асоціацію з ЄС — нинішня українська влада євроінтеграцію підтримує всіма можливими кінцівками, а угоду, хоч і в дещо дивному варіанті, взагалі вже підписано.
Київ на дводенному саміті в столиці Чехії представлятиме в.о. міністра закордонних справ Андрій Дещиця. Планувалася участь і вищого керівництва, але ситуація в Україні завадила. Решту членів «Східного партнерства» — Азербайджан, Вірменію, Грузію та Молдову — їх президенти. А Білорусь Празький саміт узагалі бойкотує — у Мінську образилися, що опального диктатора Олександра Лукашенка туди не запросили.
Від Євросоюзу в саміті візьмуть участь офіційні особи Чехії, Австрії, Литви, Польщі, Словаччини, Угорщини.
«Іменинницею» Празького саміту стане Молдова. Вже за тиждень її громадяни зможуть їздити до країн ЄС без віз, а в червні, як очікується, Кишинів підпише Угоду про асоціацію. Тоді ж заплановане й приєднання до аналогічної угоди з Євросоюзом Грузії.
Напередодні зустрічі в Празі міністри закордонних справ Німеччини та Франції Франк-Вальтер Шнтайнмайєр і Лоран Фабіус відвідали Кишинів і запевнили Молдову у своїй підтримці та готовності якнайшвидше «подолати всі перешкоди на шляху» до її євроінтеграції. При цьому глави МЗС наголосили, що не хотіли б «встрягати в геостратегічні ігри з Росією», але переконані: зближення Молдови з ЄС анітрохи не суперечить добрим відносинам із Москвою.
А ТИМ ЧАСОМ...
Державний департамент Сполучених Штатів провів 23 квітня щорічну зустріч із членами «Вишеградської четвірки»,у ході якої учасники обговорили, серед іншого, питання взаємодії в умовах нинішньої агресії Російської Федерації та пов’язаної з нею ситуації в Україні. «Вишеградська група» об’єднує чотири країни Центральної Європи — Польщу, Чехію, Угорщину і Словаччину — та активно підтримує Україну на міжнародному рівні.