Діагностика від Шалімова

17.08.2004
Діагностика від Шалімова

Академік Олександр Шалімов. (Фото Олексія ІВАНОВА.)

      Подібні виїзди столичних лікарів до сільських та віддалених районів країни академік Шалімов, один із творців сучасної української хірургічної школи, засновник двох інститутів — Харківського загальної і невідкладної хірургії та Київського хірургії і трансплантології, практикує давно, ще з 1970 років. Востаннє з групою фахівців він об'їхав всю Україну у 1997 році. Але з тих пір з різних причин не було можливості поновити цю традицію. Навіть коли згідно з указом Президента України був створений фонд академіка Шалімова, такі виїзди не відновилися. І от, за організаційного сприяння Української народної партії, яка називає себе «незламною опорою Віктора Ющенка», фонду Шалімова нарешті вдалося відновити багаторічну благочинну акцію «Із серцем до серця». «Народники» організували для фонду сучасну діагностичну апаратуру. А колектив висококваліфікованих лікарів разом з місцевими медиками забезпечив можливість обстеження мешканців віддалених міст і селищ України.

      «У доцільності цієї акції було достатньо скептиків. Але вже перші обстеження переконали і їх в її потрібності. Знаєте, коли дехто може собі дозволити лікування в Баден-Бадені, а тисячі простих наших громадян, які все життя пропрацювали хто в школі, хто в колгоспі, не мають змоги на якісне обстеження стану свого здоров'я, я вже не кажу про лікування, яке начебто має бути безкоштовним. Від цього робиться і сумно, і страшно. Для прикладу, у Рокитному за день було обстежено 265 осіб. Виявили двох чоловіків із раком шлунка на початковій стадії, яких терміново скерували на лікування. А взагалі-то наша мета — обстеження, в основному, щодо серцевих захворювань та шлунко-кишкових, тому що це найпоширеніші у нас хвороби», — розповідає про перебіг поїздки Михайло Ратушний, член центрального проводу Української народної партії, координатор акції «Із серцем до серця».

      Під час прийому, який проводили столичні лікарі, у Богуславській районній лікарні було не протовпитись. Люди стояли в чергах з восьмої ранку. Більшість із них — люди похилого віку, пенсіонери, прийшли, почувши об'яви, оголошені по радіо і місцевому телебаченню, зміст яких був приблизно такий: «Всеукраїнський благодійний медичний фонд Шалімова за особистою участю академіка Олександра Шалімова проводить доброчинну акцію, що полягатиме у безкоштовному обстеженні з питань серцево-судинної і травної систем». Академік допомагав колегам в особливо складних випадках. У Богуславі він тільки за один день проконсультував близько двадцяти осіб.

      Жителька Богуслава Лідія Роженко, яку ми зустріли у черзі під кабінетом, де приймав столичний ендоскопіст, у районну лікарню навідується не так уже й часто.

      — Ви прийшли через те, що приймає Шалімов? — питаю я пенсіонерку.

      — Так, ми знаємо Шалімова, це така відома людина. Прийшли зі своїми болячками, — Лідія Василівна показує мені купу папірців і рентгенівські знімки. У неї, як вона каже, знайшли «якийсь хондроз».

      — Остеохондроз?

      — Да, остеохондроз, — потакує вона. — І так б'є на ноги, що не можу ходити.

      Лідія Василівна сподівається, що їй допоможуть столичні фахівці. Більшість людей прийшла сподіваючись і на безкоштовне обстеження. Це хіба що по назві у нас медицина безплатна, а так всі знають, наприклад, що ультразвукове дослідження звичайно коштує, залежно від рівня медичного закладу й особливостей обстеження, від двадцяти до вісімдесяти гривень. А тут Микола Мельниченко, наприклад, який переніс у 1991 році операцію на аортальному клапані, і з тих пір перебуває на обліку, зміг обстежитись безкоштовно.

      Самі ж лікарі, які взяли участь в акції, кореспондента «УМ» просили тільки про одне: не називати у статті їхні імена... Такі реалії передвиборчої боротьби, що кожного з них начальство суворо попередило про неможливість будь-яких контактів із опозиційним блоком.

      «Ви не уявляєте, як важко було зібрати навіть цих медиків. Хоча це авторитетні і самостійні фахівці. Як тільки їхні головні лікарі ідентифікують нашу акцію, як таку що має якесь відношення до опозиції, вони суворо забороняють своїм лікарям кудись виїздити навіть за власний рахунок», — розповідає заступник директора фонду Микола Тітов.

      Самого Шалімова після того, як він офіційно став довіреною особою Ющенка по загальнодержавному округу, викликали до Міністерства охорони здоров'я України. І один із заступників міністра охорони здоров'я, імені якого академік не бажає відкривати, мав із ним довгу розмову, протягом якої обіцяв «неприємності» за зв'язки з опозицією. «З цього приводу мушу сказати: єдине, що мене хвилює, це допомога людям, кваліфікована медична допомога», — каже почесний директор Інституту хірургії і трансплантології АМН України вісімдесятишестирічний Шалімов, який за свого життя зробив більше п'ятдесяти тисяч операцій. Його дружина, віце-президент фонду Сусанна Шалімова, додала: «Здоров'я людей — це те, що становить сенс життя мого чоловіка. Він не політик — він лікар. І він хоче своєю працею бути корисний і суспільству, і людям. Відколи Президент заснував фонд Шалімова, ми звертались до багатьох відомих людей і організацій. Навіть до Прем'єр-міністра Віктора Януковича, але від нього обіцяної допомоги чекаємо і досі. Олександр Олексійович дав згоду бути довіреною особою Ющенка, бо саме з цією людиною пов'язує можливість ефективного функціонування системи охорони здоров'я в Україні, якій академік, кавалер ордена України «За заслуги» І, ІІ і ІІІ ступенів, Герой Соціалістичної праці колишнього Радянського Союзу присвятив все своє життя».

      Медичний фонд академіка Шалімова був створений у 1998 році для допомоги власне медичним працівникам — молодим і перспективним науковим співробітникам, яким не вистачає коштів на навчання, поїздки на конгреси і конференції до закордонних колег, і похилого віку — яких держава незаслужено забула, у яких мала пенсія і немає коштів на те ж таки лікування... «Але поступово до нас почали звертатись родичі медиків, люди, якимось чином дотичні до медицини, і ми зрозуміли, що доведеться допомогати і не тільки медикам, тим більше що завдяки професійним зв'язкам Олександра Олексійовича і тому, що до участі у роботі фонду залучені фахівці майже всіх медичних профілів, ми направляємо людей на безкоштовне обстеження, оперативне втручання», — додала Сусанна Шалімова.

      На Київщині за п'ять днів лікарі «від Шалімова» обстежили більше тисячі осіб. У майбутньому організатори планують охопити акцією всі регіони України і зробити її постійно діючою.

  • Пігулка не допоможе…

    Протистояння навколо можливої ліквідації Вінницького обласного протитуберкульозного диспансеру №2 відбувається у кількамісячному вимірі. Працівники диспансеру просять передати з обласної комунальної власності у міську цілісний майновий комплекс, щоб і майно, і приміщення залишились на місці, а колектив працював там і надалі. Вони згодні на реорганізацію чи оптимізацію, аби лише тубдиспансер не ліквідували. >>

  • Не лікують, а вбивають

    До 30% антибіотиків орального застосування продаються у США за неправильно виписаними рецептами. Помилкова діагностика на невідповідний рецепт на антибіотики є головною причиною виникнення резистентної стійкості мікроорганізмів на антибіотики, випливає з дослідження, результати якого подані в «Журналі Американської медичної асоціації» (Journal of the American Medical Association). >>

  • Чіпкий, як кліщ

    Кліщі вже прокинулися, активізувалися і готові атакувати. Під прицілом їхніх укусів — не лише любителі влаштовувати пікніки в лісі, а й ті, хто звик просто прогулюватися в міському парку чи сквері. Лікарі звертаються увагу, що з кожним роком кількість людей, яких покусали кліщі в місті, зростає. >>

  • Смертельний бізнес

    «Хворіти сьогодні особливо дорого, навіть не враховуючи вартості ліків, на звичайний похід у поліклініку зараз потрібно викласти мінімум 300 гривень», — такими враженнями діляться між собою українці в бесідах те-а-тет, такими повідомленнями нині завантажена чи не вся інтернет-мережа. >>

  • Провал операції, або Як вижити в котлі медреформи?

    Улюблений вітчизняний спосіб заговорити тему: спростовувати неіснуюче або почати планувати давно існуюче. Триває п’ятий рік експерименту з реформи охорони здоров’я у пілотних регіонах країни: на Вінниччині, Дніпропетровщині, Донецькій області (там зараз не на часі) та Києві. І що ж маємо реально? >>