З огляду на загострення кризової ситуації в Україні, НАТО оголосило про посилення військової присутності в східних державах — членах Північноатлантичного Альянсу. Про це заявив Генсекретар НАТО Андерс Фог Расмуссен після засідання послів 28 країн Альянсу, що відбулося позавчора в Брюсселі. Як повідомляє агенція «Франс пресс», НАТО однозначно покладає відповідальність за дії озброєних проросійських сепаратистів у Східній Україні на Росію.
За словами Расмуссена, на засіданні було вирішено застосувати «пакет військових заходів» для посилення захисту східноєвропейських держав Альянсу. Пакет передбачає збільшення кількості військових літаків та кораблів, а також збільшення «готовності до бойових дій на суші», аби посилити захист. Ідеться, насамперед, про збільшення кількості повітряних патрулів над балтійським регіоном, розміщення додаткових кораблів НАТО у Балтійському морі, східній частині Середземного моря та в інших місцях — якщо буде така потреба. А літаки AWACS вже регулярно літають над Польщею та Румунією.
На зустрічі у Брюсселі посли також обговорювали низку пропозицій верховного головнокомандувача сил НАТО в Європі, генерала військово-повітряних сил США Філіпа Брідлава. Нагадаємо, що члени НАТО — Латвія, Литва, Естонія, Польща та Румунія — звернулися до Північноатлантичного Альянсу з проханням забезпечити в цих країнах більш видиму військову присутність сил НАТО. Минулого тижня Альянс уже посилив контроль повітряного простору над балтійськими країнами, які не мають власних військово-повітряних сил. На початку квітня Німеччина оголосила про готовність направити з цією метою до Литви свої винищувачі і втілить цей намір упродовж кількох найближчих днів.
Генсек НАТО закликав Росію відвести свої війська від кордонів з Україною та «чітко дати зрозуміти, що Кремль не підтримує проросійських сепаратистів». Расмуссен також висловив сподівання, що переговори в Женеві між Росією, Україною, Європейським Союзом і США прокладуть шлях до мирного, політичного вирішення конфлікту.
ОЧІКУВАННЯ
Попри натяки, що Росія може не взяти участь у чотиристоронній зустрічі з урегулювання кризи в Україні, міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров таки прилетів учора в Женеву. На той час, коли цей номер «УМ» верстався до друку, переговори між ним, главою МЗС України Андрієм Дещицею та очільниками зовнішньополітичних відомств Євросоюзу і США — Кетрін Ештон та Джоном Керрі — ще тривали.
Учора вранці Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк зізнався журналістам, що не покладає на зустріч у Женеві великих надій, бо не вірить російській стороні. «Зараз Росія веде тільки одну гру: далі на загострення, далі на захоплення територій і далі на провокацію», — наголосив глава уряду.
ДУМКА З ПРИВОДУ
«Суть української революції в тому, що там воюють бандити з бандитами. Україні потрібен сильний лідер, а не хтось із бандитів, які правили раніше, навіть якщо це була жінка з янгольським обличчям і косою». Таку неоднозначну заяву зробив позавчора президент Чехії Мілош Земан на зустрічі зі студентами в місті Градец Кралове.
Саме українська тема несподівано найбільше зацікавила студентів, тож вони ставили президенту багато питань на цю тематику. «Не в силах Чехії, і навіть Євросоюзу, допомагати Україні. Така допомога зникла б у кишенях олігархів, а нормальним людям вона просто не потрапила б. Україна повинна реформуватися, її вступ до Євросоюзу є реальним років через п’ятнадцять», — зауважив глава держави.