Американська національна космічна агенція НАСА заявила, що призупиняє співпрацю з Росією на знак протесту проти політики росіян щодо Криму. Єдиний виняток — співпраця на міжнародній космічній станції, де зараз перебуває американський астронавт. «Враховуючи безперервне порушення Росією суверенітету і територіальної цілісності України, НАСА призупиняє більшість поточних контактів із Російською Федерацією. НАСА і Роскосмос, однак, продовжать спільну роботу, щоб підтримувати безпечне та безперебійне функціонування МКС», — зазначено у заяві відомства.
Як повідомляє Бі–Бі–Сі, до нового особливого розпорядження співробітникам НАСА заборонено відвідувати Росію, листуватися електронною поштою чи проводити відеоконференції з російськими партнерами й навіть проводити з ними зустрічі на міжнародних заходах. Візити російських представників до НАСА відтепер також під забороною.
При цьому організація, яка після катастрофи 2003 року згорнула всі плани із запуску космічних човників і вивела всі вже наявні шатли з експлуатації, розглядає питання про відновлення запусків транспортних засобів з американської території на МКС до 2017 році. Адже зараз єдиний спосіб доправити до МКС людей чи вантажі — скористатися послугами російських кораблів «Союз».
«Є вибір між повним фінансуванням космічних запусків американською стороною і переказом у Росію мільйонів доларів знову і знову. Адміністрація Обами хоче інвестувати в Америку, і ми сподіваємося, що Конгрес погодиться з цією точкою зору», — наголошується в заяві НАСА. За підрахунками фахівців, одне місце для американського астронавта на міжнародній космічній станції обходиться НАСА в 70 мільйонів доларів.
Деякі російські політики заяву агенції всерйоз не розглядають. Зокрема віце–прем’єр Дмитро Рогозін зневажливо зауважив: «А у нас, крім МКС, співпраці з НАСА і не було». Втім на сайті Роскосмосу зазначено, що американське відомство, серед іншого, бере безпосередню участь у створенні російського космічного апарата «Спектр–РГ». Відповідну угоду було підписано ще в лютому 2011 року.
Упродовж усього березня адміністрація НАСА всіляко заперечувала можливість впливу кримської кризи на двостороннє космічне партнерство. Але тепер, одночасно із заявою НАСА, на сайті Держдепартаменту США також з’явилася заява про те, що Вашингтон призупиняє низку проектів у рамках російсько–американського співробітництва. Також повідомляється, що кошти, які були передбачені раніше на ці заходи, підуть на поповнення пакета допомоги Україні.