Долар подорожчав — на Міжбанківському валютному ринку він знов перетнув межу в 11 гривень за долар. Учора Національний банк змушений був встановити офіційний курс, орієнтуючись на цей показник. Для психологічного комфорту в НБУ вирішили так: 1099, 81 гривні за сто доларів.
Урятувати гривню від подальшого падіння має обіцяний кредит Міжнародного валютного фонду. Перший транш допомоги, як повідомляв днями Прем’єр–міністр Арсеній Яценюк, має надійти наприкінці квітня. «Уже перший транш від МВФ допоможе НБУ утримати гривню від подальшої девальвації. Адже зараз у НБУ немає валютного резерву, щоб задовольняти попит на тверду валюту», — пояснює економіст Андрій Новак. Відтак курс має стабілізуватися і, за припущеннями деяких експертів, можливо, гривня навіть трохи подорожчає.
Загалом МВФ обіцяв кредит для України на рівні 14—18 млрд. доларів. Від дій уряду залежатиме, наскільки ефективно ці кошти будуть використані. Безсумнівно, за словосполученням «дії уряду» стоять жорсткі кроки в реформуванні економіки і непопулярні заходи. Словом, жити стане важче і ще важче.
Яким буде курс долара до кінця року, наразі ніхто не береться прогнозувати. Крім відомства, яке це мусить робити бодай через свої «професійні обов’язки», сиріч Мінекономіки. Як передає УНІАН, це міністерство прогнозує за підсумками року середньорічний курс гривні на рівні 10,5 грн. за долар.
А ТИМ ЧАСОМ...
Відучора ті, хто купує валюту, зіштовхнулися з новацією — вони мусять сплатити 0,5% від суми, так званий пенсійний збір. Саме з 1 квітня набув чинності Закон «Про запобігання фінансовій катастрофі й створення умов для подальшого економічного зростання України». Згаданий пенсійний збір є однією з норм цього закону. При купівлі валюти що готівкою, що в безготівковій формі оподатковуватимуть як юридичних, так і фізичних осiб. Контроль за сплатою збору забезпечує НБУ, а комерцбанки до 20 числа кожного місяця зобов’язані подати до Пенсійного фонду звіт про нарахування платежів.