У селі Лютенька Гадяцького району нещодавно відзначили 225-річчя з дня народження видатного земляка — творця перших вітчизняних бойових ракет Олександра Засядька. Саме він ще в далекому 1815 році розпочав виготовлення цієї грізної порохової зброї та спеціальних пристосувань для стрільби нею. А оскільки військо Російської імперії у ті часи майже не залишало полів великих і менш відомих битв, свій блискучий талант ученого, конструктора Олександр Дмитрович доповнював винятковою хоробрістю та кмітливістю офіцера-орденоносця. Уродженець Полтавщини дослужився до звання генерал-лейтенанта, свою військову кар'єру завершував на посаді начальника генерального штабу артилерії. Зрештою, його слава вийшла за межі земної орбіти: іменем Олександра Засядька назване одне з природних утворень на зворотному боці Місяця.
Однак, пошановуючи вченого, імперські літописці, офіційні особи воліли не згадувати його глибоких українських козацьких коренів. Хоча батько Олександра, Дмитро Данилович, був головним гармашем козацького Війська Запорозького, а родове гніздо Засядьків (у всуціль зросійщених документальних святцях тих часів їхнє прізвище писали без м'якого знака) — Лютенька — сотенним містечком Гадяцького козацького полку. Тож біля витоків широко розрекламованої «слави русского оружія» стояли козаки-українці та їхні прямі нащадки.
Про це добре пам'ятають на малій батьківщині Олександра Засядька. В урочистостях з нагоди його 225-річчя, що відбулися в тій же таки Лютеньці, взяли участь гості з Києва та Полтави. Останніх ознайомили з експонатами місцевих історико-краєзнавчого та шкільного музеїв, де зберігається чимало архівних документів, матеріалів про славетну родину. Справжньою родзинкою урочистостей у рідному селі творця перших вітчизняних бойових ракет стало погашення конверта з його зображенням спеціальним поштовим штемпелем. До речі, земляки видатного вченого клопочуться і про встановлення пам'ятника Олександру Засядьку в Лютеньці, однак для цього бракує коштів. Можливо, з ними підсоблять керівні ракетники держави?