Загарбання Криму Росією багато що змінило в міжнародній ситуації. Зокрема, як повідомляє «Німецька хвиля», спонукало Швецію та Фінляндію переглянути свою оборонну політику, передусім щодо зміцнення зв’язків із НАТО — аж до формального вступу в Альянс. Першим дав поштовх цим дискусіям віце–прем’єр Швеції Ян Бйорклунд, закликавши до змін в оборонній доктрині його країни, які б не виключали можливості вступу в НАТО.
Швеція і Фінляндія віддавна є членами програми НАТО «Партнерство задля миру», завдяки якій можуть зберігати нейтралітет, формально не вступаючи до Альянсу. Але російські військові маневри на Балтиці, неподалік шведського острова Готланд, зайвий раз спонукали ці країни замислитися над доцільністю нейтрального статусу.
Торік російські військові провели імітацію нападу на Швецію. Тоді на перехват здійнялися літаки НАТО в Прибалтиці, а сама Швеція взагалі не відреагувала на провокацію росіян. У разі, якщо Стокгольм і Гельсінкі ухвалять рішення про приєднання до Альянсу, Москва навряд чи зможе натиснути на них економічними важелями (як вона робить це щодо батьох інших західних держав) — Швеція і Фінляндія експортують зовсім незначні кількості російського газу.