Вчора члени Кабінету Міністрів мали зібратися на своє чергове засідання у Будинку уряду. Але зважаючи на приїзд високих гостей, робоче засідання провели на день раніше. У другій же половині вчорашнього дня українські міністри зустрічалися із офіційними представниками Європейської комісії: єврокомісаром із питань розширення та політики сусідства Штефаном Фюле та комісаром Європейського Союзу з питань бюджету та фінансового планування Янушем Левандовські.
Передбачалося, що після підписання політичної частини угоди з Євросоюзом Україна має домовитися з Брюсселем про наші конкретні кроки у західному напрямку. А точніше — про наближення до безвізового режиму з країнами ЄС. «Це те, що потрібно українцям. І це стане серйозним кроком, який продемонструє нашу співпрацю, — заявив Арсеній Яценюк. І пояснив журналістам: — Зараз у присутності європейських комісарів український уряд підпише остаточний пакет законодавчих ініціатив із переходу України до другої стадії впровадження безвізового режиму». А після того як сторони скріпили ці документи своїми підписами, Прем’єр попросив Верховну Раду невідкладно ухвалити їх.
Ідеться про вісім проектів, які має здійснити Україна перед тим, як Європа увімкне на кордоні зелене світло для її мешканців. Ці зобов’язання, до речі, вже досить давно брала на себе Україна, але за попередньої влади до етапу реалізації ми так і не дійшли. Перший проект — це захист осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту. Ще один технічний документ, який має врегулювати цю саму проблему, — це рішення Кабінету Міністрів України про оформлення, видачу, обмін, вилучення, повернення державі знищеного проїзного документа біженця.
Серед «технічних» перешкод, які донині віддаляють нас від Заходу, — внесення змін до деяких законів України про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків. А також щодо соціального захисту бездомних осіб та безпритульних дітей. Ці проекти законів, за словами Прем’єра, були опрацьовані з європейськими партнерами.
Ну і, нарешті, наша держава вирішила зробити те, чого від нас уже роками добивається Європа: запровадити біометричні паспорти. Яценюк навіть продемонстрував зразок затвердженої форми паспорта громадянина України з біометричними даними. Голова уряду повідомив: видачу біометричних паспортів розпочнуть упродовж нинішнього року. «Вартість такого паспорта буде вдвічі меншою, ніж встановлена сьогодні однією приватною компанією», — сказав він. Чиновники, зокрема голова державної міграційної служби Микола Ковальчук, припускають, що реалізація пілотного проекту із масової видачі біопаспортів розпочнеться у Києві вже влітку. На ці потреби уряд виділить до 2017 року 0,8 млрд. гривень. Як раніше прогнозував міністр закордонних справ Андрій Дещиця, наша держава зможе отримати безвізовий режим вже до кінця 2014 року.