Зовнішній вигляд європейців невблаганно змінюється, і причиною тому є не лише змішання рас, а й природний відбір. До такого висновку в результаті масштабного дослідження прийшла об’єднана група антропологів, генетиків та археологів з Університетського коледжу Лондона й Університету Йоганна Гутенберга в Майнці за участі вчених з Києва та Берліна. Звіт про цю роботу опубліковано в науковому часописі Proceedings of the National Academy of Sciences.
Дослідивши зразки ДНК зі скелетів віком близько 5 тисяч років, виявлених під час археологічних розкопок в Україні, вчені порівняли отримані дані з геномом сучасних європейців. Завдяки цьому вдалося встановити не лише характер змін, а й коли вони сталися. Найбільші зміни дослідники помітили в генах, що відповідають за пігментацію волосся, шкіри та очей — доісторичні європейці були значно темнішими, ніж їхні наступники.
Темний фенотип (сукупність характеристик, які властиві індивіду на певній стадії розвитку) переважав упродовж сотень тисяч років еволюції. Радикальні зміни почали відбуватися відносно недавно — з початком міграції людей до північних географічних широт. Той факт, що природний відбір упродовж кількох останніх тисяч років віддавав перевагу світлішій пігментації, для науковців виявився несподіванкою. Як припускають дослідники, однією з причин переродження європейців у «блондинів» може бути те, що «світлі» гени можуть сприяти утворенню в організмі вітаміну D під впливом сонячних променів. Люди з темною шкірою потребують для цього значно більшої кількості ультрафіолетового випромінення. Водночас поки остаточно не встановлено, чому в природі почало з’являтися більше людей із ясним кольором очей.