Учора під Міністерством культури зібралися десятки працівників музеїв із Києва і Переяслав–Хмельницького, щоб висловити недовіру чиновникам Департаменту культурної спадщини і культурних цінностей. Під стінами Мінкульту з плакатами в руках протестувальники і громадські активісти добивалися перевірки діяльності директорів музеїв, захисту культурної спадщини України, щоб не допустити розкрадання експонатів.
Організатори акції — ГО «Андріївсько–Пейзажна ініціатива», громадська ініціатива «Збережи старий Київ» і громадянська кампанія «Форум порятунку Києва» — вимагали зняття з займаних посад директора Департаменту Андрія Вінграновського та його заступника Віктора Вечерського. «Ці чиновники представляють інтереси винятково інвесторів–забудовників, нехтуючи фаховими принципами збереження культурних цінностей. З «легкої руки» вказаних чиновників у центрі Києва зводять висотки, знімають статуси пам’яток архітектури, перебудовують київський Гостинний двір, знищують садибу художника Олександра Мурашка, спотворюють музей Шевченка у Каневі, знищують внесене до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО середмістя Львова, буферні зони Софії Київської та Києво–Печерської лаври, історичне середовище національного Кам’янець–Подільського історико–архітектурного заповідника, Національного музею народної архітектури та побуту України в Пирогові, Національного історико–етнографічного заповідника «Переяслав», зносять десятки історичних будівель у містах України», — стверджували активісти.
Міністр культури Євген Нищук, вислухавши протестувальників, заспокоїв їх, повідомивши, що Віктор Вечерський уже написав заяву на звільнення. Його колеги — директор Департаменту Андрій Вінграновський та начальник управління регіональних представників із питань охорони культурної спадщини та переміщення культурних цінностей Сергій Тур не з’являються на роботу і не відповідають на дзвінки. Тож їх звільнення має логічне продовження. Запросивши всіх до конференц–зали Мінкульту, міністр пообіцяв перевірити почуту інформацію та вжити заходів. Нищук також зазначив, що він звернувся по допомогу до Ради Європи, щоб зберегти внесені до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО пам’ятки і мати до них належний доступ.
Зі своїми проблемами до міністра звернулися і колишні працівники Національного історико–етнографічного заповідника «Переяслав». Вони стривожені ситуацією, що досі посаду директора займає Павло Довгошия. За їхніми словами, під його керівництвом зруйновано Михайлівську церкву, в музеї недотримуються норми зберігання експонатів. «На сьогодні він має 5 недовір. Через тиск і його неправомірні дії звільнилися 30 працівників. Він порушив проти професійних музейників 20 судових справ. До приходу в музей Довгошия працював у міськраді. Звідти в заповідник привів некомпетентних осіб. За його керування у 2010 році з музею було викрадено скіфський лутерій V ст. до н.е. Невідомі вибили шибку у вікні й винесли бренд Переяслав–Хмельницького. Він хотів відкрити фонди заповідника. Але для цього не видавав наказу. Якби з фондів щось пропало, він би сказав, що науковці самі зірвали печатку з фонду, і зробив би нас крайніми», — розповідає «УМ» колишній науковий співробітник музею «Переяслав» із 25–річним досвідом Тамара Музика, яка не змогла спрацюватися з Довгошиєю.
Нищук пообіцяв направити у Переяслав–Хмельницький контрольну раду, відсторонити від справ Павла Довгошию і на конкурсній основі під пильним оком активістів вибрати нового директора. «Нам багато пообіцяли. Тепер чекаємо на дії», — підсумував акцію протесту голова ГО «Переяславський скарб» Тарас Нагайко.
А ТИМ ЧАСОМ...
«Свободівець» Едуард Леонов направив депутатський запит Прем’єр–міністру, в.о. Генерального прокурора, голові Служби безпеки та керівнику Міністерства внутрішніх справ iз проханням провести невідкладну перевірку корупційної діяльності директора Департаменту культурної спадщини та культурних цінностей Мінкульту Андрія Вінграновського. Як зазначено в запиті, до депутата звернулися громадяни, які повідомили, що Вінграновський погоджував від імені Мінкульту будівництво 55–метрової висотки на місці гастроному на Хрещатику. Будівля на вул. Хрещатик, 40/1 (у минулому — Центральний гастроном) є пам’яткою архітектури місцевого значення.