Спочатку про історичне, фронтове, минуле: у 1944—1945 бійці Радянської армії, як відомо, удостоїлись медалей за визволення чи взяття тієї чи іншої європейської столиці чи міста. Зокрема, існували медалі «За визволення Праги», «За визволення Варшави» і «За визволення Бєлграда» (все решта «за взяття» — Берліна, Будапешта, Відня і Кенінсберга). І ось через сім десятиріч новоявленні «визволителі» зі Сходу, явно спекулюючи на святих почуттях наших ветеранів–фронтовиків, що залишилися, вирішили на скрижалях історії залишити і свій «доблесний» слід. Саме так, либонь, варто оцінювати факт карбування 17 березня перших 150 медалей «За звільненням Криму і Севастополя».
За інформацією інтернет–ресурсу «15 хвилин», перші такі нагороди отримали 49 осіб із рук директора Інституту країн СНД Костянтина Затуліна, обраного головою громадської організації «Революційний комітет» Севастополь — Крим — Росія».
Неважко було здогадатись, що кавалером №1 буде значитись президент Російської Федерації Володимир Путін. Йому особисто, щоправда, медаль ще не вручили. Також до нагороди представлені «народний мер Севастополя» Олексій Чалий, голова Верховної ради (тепер — Держради) Криму Володимир Константинов, представник кримського «Беркута» Юрій Абісов і «прем’єр–міністр» Сергій Аксьонов.
Відтепер нова медаль буде також «свєтіться» на грудях лідера рокерського клубу «Нічні вовки» і близького приятеля Путіна Олександра Залдостанова на прізвисько «Хірург», колишнього голови Севастопольської міської державної адміністрації Володимира Яцуби. Удостоївся нагороди і телеканал «Незалежне телебачення Севастополя», що у «потрібному» ракурсі висвітлював і досі висвітлює блокування і напади «самооборонiвців» і «русблоковців» на військові частини ВМСУ.
Голова «ревкому» Костянтин Затулін повідомив, що наступна церемонія нагородження запланована на кінець наступного тижня, і до того часу будуть враховані побажання «громадськості міста».
І наостанок про саму медаль. На її аверсі зображена богиня перемоги Ніка, на реверсі ж викарбувано напис «За визволення Криму і Севастополя» і дата проведення так званого загальнокримського референдуму 16 березня. Колодка медалі обтягнута тканиною чорно–жовтого кольору, як це було, до слова, на справжніх георгіївських хрестах і медалях царської Росії.