З–під попелу — під зливу

07.03.2014
З–під попелу — під зливу

Зруйнована частина цвинтарної стіни в Помпеях. (з сайта nbcnews.com.)

Італійська влада терміново виділила 2 мільйони євро для порятунку античного міста Помпеї. Сильні зливи, від яких минулої зими потерпав регіон Кампанья, де розташована ця унікальна археологічна пам’ятка, завдали їй значної шкоди. На початку березня дощі повернулися, і за останні чотири дні у Помпеях завалилося кілька стін. Зокрема, зруйновано частину муру некрополя та арку найбільшого в античному Римі храму Венери і Рома. Збитки настільки великі, що до негайних дій італійську владу закликали навіть Євросоюз та Організація Об’єднаних Націй. Утім відкопане з–під багатометрового шару вулканічного попелу давньоримське місто потроху руйнується вже впродовж багатьох років.

Помпеї загинули від виверження вулкану Везувій 79–го року нашої ери. Археологічні розкопки почалися лише у XVIII столітті, і саме завдяки їм історики дізналися багато подробиць життя античних римлян. Адже в «законсервованому» місті все збереглося в тому вигляді, в якому його поспіхом покидали налякані гнівом природи мешканці.

Щороку музейний комплекс під Неаполем відвідує понад 3 мільйони туристів. Та незважаючи на прибутки від туризму й на те, що 1997 року Помпеї було внесено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО, реставраційні роботи недофінансовують. Археологи давно б’ють на сполох. І, схоже, нарешті їхні зусилля дали результат.

Новий план порятунку міста був затверджений позавчора на надзвичайному засіданні уряду. Як заявив міністр культури Італії Даріо Франческіні, «розблоковано багато заходів, які дозволять машині працювати». Він також запевнив ЄС, що Італія надалі буде гідно турбуватися про Помпеї, як із точки зору надзвичайних заходів порятунку, так і в довгостроковій перспективі. Пріоритетом також буде зведення захисних валів для захисту від затоплення ще не розкопаної (а це близько третини) частини міста.

Новий 39–річний прем’єр–міністр Маттео Ренці закликав жертвувати гроші на відновлення Помпей бізнесменів та всіх небайдужих. «Італія — країна культури. Тому я кидаю виклик підприємцям: чого ви зволікаєте?» — цитує главу уряду Бі–Бі–Сі. Раніше італійський уряд уже закликав бізнесменів допомогти з фінансуванням реставраційних робіт римського Колізею та відомого фонтану Треві.

Насправді й без спонсорської допомоги грошей на порятунок похованого Везувієм міста виділено чимало. Торік було започатковано великий проект відновних робіт «Великі Помпеї» вартістю 105 мільйонів євро, з яких понад 70 мільйонів Італії надав Євросоюз. Але тепер італійські газети повідомляють, що з цієї суми досі було освоєно лише 588 тисяч євро.

«Згадати» про Помпеї після періоду майже повної бездіяльності офіційний Рим був змушений під тиском ЄС. «Місцева, регіональна та центральна влада повинна зробити більше для координації дій та гарантування, що гроші будуть використані належним чином, а Помпеї — збережені для наступних поколінь», — заявила вчора єврокомісар з освіти та культури Андрулла Васіліу. Італійські ЗМІ також цитують інших діячів Євосоюзу, які запевняють, що пильно стежитимуть за піднесенням з руїн археологічної пам’ятки світової ваги.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>