«З огляду на те, що ми маємо 1242 кілометри кордону з Україною, ситуація в цій країні має для нас величезне значення», — заявив позавчора під час зустрічі з держсекретарем США Джоном Керрі у Вашингтоні прем’єр–міністр Молдови Юріє Лянке. Він висловив сподівання на мирне вирішення конфлікту та збереження території України в нинішніх кордонах.
Вторгнення російських військ у Крим під приводом «захисту російськомовного населення» неабияк схвилювало Молдову, де також є велика російська меншина. Тим паче що Кишиневу так і не вдалося розв’язати конфлікт у Придністров’ї, яке практично відокремилося від решти Молдови й контролюється Росією. Як зазначив Лянке, події в Криму та на сході України нагадують придністровську проблему.
Джон Керрі, зі свого боку, заявив: «Я, на жаль, мушу констатувати, що Росія здійснювала тиск на Республіку Молдова на тлі викликів в Україні. Ідеться про джерела енергії та можливості провадити торгівлю. Але ми рішуче підтримуємо шлях розвитку, яким вирішили прямувати громадяни та уряд Молдови».
Юріє Лянке намагається отримати у Вашингтоні політичну та економічну підтримку США для Молдови. У грудні минулого року глава Держдепу відвідав Кишинів, похвалив прогрес Молдови у проведенні потрібних реформ та повідомив, що США нададуть країні додаткові фонди для подальшого збільшення конкурентоздатності, що є ключовим моментом у розвитку бізнес–середовища та економіки. Впродовж попередніх років США вже надали Молдові допомогу в розмірі близько 1,5 мільярда доларів.
Нагадаємо, наприкінці листопада 2013 року під час саміту «Східного партнерства» у Вільнюсі Молдова парафувала угоду про асоціацію з Євросоюзом.