У неділю, що в православ’ї називається Прощеною, новообраний місцеблюститель Київської митрополичої кафедри УПЦ МП Онуфрій звернувся до Московського патріарха і всієї Русі Кирила з проханням не допустити кровопролиття на території України, оскільки напередодні керівництво Російської Федерації схвалило рішення про використання збройних сил для «нормалізації ситуації» в нашій країні. «Звертаюся до вас, ваша Святість, з проханням зробити все можливе, щоб не допустити кровопролиття на території України. Прошу вас підійняти свій голос за збереження цілісності території Української держави», — йдеться у зверненні владики Онуфрія, розміщеному на сайті УПЦ МП. Місцеблюститель звернувся і до президента РФ Володимира Путіна з проханням «не допустити кровопролиття та братовбивства народів, що вийшли з єдиної дніпровської купелі».
Путін на листа не відповів, а от патріарх Кирил того ж дня відгукнувся і пообіцяв постаратися, щоб на території України не пролилася кров мирного населення. Проте «мирне населення» для нього, як видно, — то лише «російськомовні православні», яких «мордують бойовики Майдану». Ніби не помічаючи фактів військового втручання, патріарх твердить, що ситуація в Україні — це винятково «результат внутрішньополітичної кризи» і натякає на зовнішнє — тобто з Заходу — втручання. Він переконує, що наше майбутнє мають визначати не «злободенні інтереси», а братство російського, українського і білоруського народів. Патріарх Кирил поговорив телефоном з в.о. Президента України Олександром Турчиновим, повідомляє Інтерфакс. Він пояснив журналістам, що вимагав в українського очільника «виключити прояви насилля і будь–яку дискримінацію за національною чи релігійною ознакою».
Поки сам глава РПЦ говорить про мир, речник РПЦ, протоієрей Всеволод Чаплін, публічно повторює тези із заяви Всесвітнього російського народного собору (що є прицерковною організацією Московського патріархату) 1995 року, мовляв, «російський народ — поділена нація на своїй історичній території, яка має право на возз’єднання в єдиному державному тілі». Як передає агентство «Інтерфакс–Релігія», Чаплін сподівається, що місія російських воїнів не зустріне аж такого спротиву в Україні, що призведе до значних сутичок. Тим часом благодійний фонд Васілія Великого в Москві розпочав кампанію збору коштів «для підтримки жителів Севастополя». Водночас представники «політичного православ’я» закликали вірян УПЦ МП масово виходити на хресні ходи 9 і 15 березня — з вимогою відкласти вибори президента до встановлення «повної стабільності і правопорядку».
Тим часом до патріарха Кирила стали звертатися окремі парафії УПЦ Московського патріархату. Скажімо, священнослужителі й парафіяни київського Спасо–Преображенського собору, раду якого очолює «регіонал» Ігор Лисов, нагадали, що вони є частиною Російської православної церкви, яку очолює патріарх, і попросили його почути свою паству і зупинити російське насильство в Україні. Прес–секретар УПЦ МП протоієрей Георгій Коваленко в інтерв’ю Громадському ТБ нагадав, що священики УПЦ є громадянами України, і наголосив: «Жодної політичної заяви патріарха Кирила ми не сприймемо, якщо він схвалить агресію Росії». Учора і Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій закликала міжнародне співтовариство посприяти, аби в Україні внаслідок введення іноземних військ не розгорілася війна. Адже «підрив миру і стабільності в Україні загрожує зруйнувати всю сучасну систему світової безпеки».