«Митний союз розколола горілка», пишуть російські ЗМІ. Між партнерами по МС і справді виникла серйозна розбіжність: завдяки дешевій сировині та низці інших обставин горілка в Казахстані коштує в середньому в 5–6 разів менше, ніж у Росії. Така різниця — мрія контрабандиста. Поки що ж переміщення оковитої через внутрішні кордони Митного союзу взагалі обмежене лише умовно. Що й не дивно, адже в його межах — між Росією, Казахстаном та Білоруссю — немає ні митного, ні прикордонного контролю.
Попри це, Росалкогольрегулювання розробило закон, згідно з яким ввезення алкоголю з Казахстану в Росію фізичними особами має бути обмежено 5 літрами на людину. Як повідомляють «Вєдомості», за порушення цього ліміту пропонують штрафувати на 3—5 тисяч рублів (800—1300 гривень) із конфіскацією товару.
На думку фахівців, корінь проблеми лежить у неузгодженій акцизній політиці Росії та Казахстану, де акцизи на горілку більш ніж удвічі нижчі. Проте міністерства фінансів розводять руками — «гармонізація» акцизних ставок у країнах Митного союзу завершиться не раніше 2020 року. При цьому в російському мінфіні зазначають, що Білорусь іде назустріч великому сусіду більш охоче, ніж Казахстан.
Поки що ж у великих містах РФ, розташованих у прикордонних із Казахстаном регіонах, частка дешевої казахської горілки сягає 67%, що зумовило втрати російського бюджету на 300 мільйонів рублів лише за останні півроку. Оковиту через кордон везуть цілими фурами, на кожній з яких постачальник «наварює» до 700 тисяч рублів (185 тисяч гривень). При цьому торгують казахською горілкою всюди — в магазинах, на базарах, а в деяких населених пунктах торгівлю з машини влаштовують просто на вулиці по певних днях. Російські виробники бідкаються: їхній товар не може конкурувати з «демпінговим» казахським, тож у деяких регіонах продажі знизилися ледве не вдвічі, хоча населення пити менше не стало.