Народ Ісландії протестує проти намірів уряду відмовитися від запланованого референдуму щодо вступу країни в Європейський Союз. На центральній площі ісландської столиці Рейк’явіка позавчора зібралося близько 4 тисяч протестувальників — для 170–тисячного міста і 320–тисячної країни це немало. Про те, що рішенню щодо ймовірного приєднання до ЄС дають «задній хід», минулого тижня оголосила урядова коаліція, до якої входять дві правоцентристські партії–євроскептики. Учора це подання планував розглянути парламент.
Учасники місцевого «євромайдану» кажуть, що почуваються обдуреними, і вимагають від політиків дотримуватися обіцянок, повідомляє «Євроньюз». Мітингувальники вимагають, щоб переговори про вступ у Євросоюз тривали й надалі. Згідно з опитуваннями, близько половини мешканців країни хочуть приєднання Ісландії до ЄС, сподіваючись, що це допоможе їй вийти з глибокої фінансової кризи, яка триває з 2009 року. Головним каменем спотикання у перемовинах між Рейк’явіком та Брюсселем залишаються квоти на виловлювання риби, торгівля якою становить понад 40 відсотків ісландського експорту.
Ісландський інформаційний портал Visir.ir із посиланням на представника уряду повідомив, що кабінет міністрів не має достатньої політичної підтримки, аби продовжувати процес приєднання до ЄС. Переговори про членство Ісландії розпочалися в червні 2010–го, але були призупинені минулого року перед парламентськими виборами. Започаткувала ці перемовини правляча тоді коаліція соціал–демократів та «зелених лівих», яка прийшла до влади на хвилі суспільних протестів після вибуху фінансової кризи.
До того, як Ісландія опинилася на межі банкрутства, дебатів щодо вступу в ЄС у країні фактично не відбувалося — передусім через відмову Рейк’явіка від спільної політики ЄС про квоти на вилов риби. Острів омивається найчистішими у світі водами, в яких ісландці щороку виловлюють 2 мільйони тонн риби. Торгівля рибою становить три чверті експорту острова. А після вступу до ЄС ісландці будуть змушені відкрити свої водні багатства для рибалок з інших країн та виконувати союзні квоти вилову.
Противники євроінтеграції також побоюються, що маленька Ісландія потрапить у залежність від Брюсселя. Ісландці мають добру історичну пам’ять і ще не забули, як втратили шанс здобути незалежність від Данії після Першої світової війни, проголосивши незалежність лише після Другої світової.