Найбільше медалей у Сочі — п’ять, із яких дві золоті, — здобула голландська ковзанярка Ірене Вюст. Її тріумф став своєрідним викликом російським організаторам, адже незадовго до Олімпіади в РФ ухвалили закон про заборону пропаганди гомосексуалізму, а 27–річна Вюст — бісексуалка, яка не приховує цього. Віднедавна вона живе з чоловіком, а трохи раніше її партнеркою була подруга по збірній.
Нагадаємо, російський закон, спрямований на дискримінацію геїв і лесбійок, став приводом для широкої протестної кампанії на Заході в контексті Олімпійських ігор.
По три золоті нагороди в Сочі здобули російський ковзаняр на шорт–треку Віктор Ан, білоруська біатлоністка Дар’я Домрачева та норвезька лижниця Маріт Бйорген. При цьому Віктор і Маріт мають за кар’єру вже по шість золотих олімпійських медалей.
Нагадаємо, що 40–річний норвезький біатлоніст Уле–Ейнар Бйорндален, узявши в Сочі два «золота», став загалом восьмиразовим олімпійським чемпіоном за кар’єру.
Своєрідним переможцем «неофіційного особистого заліку» став шорт–трековик Ан, який до трьох нагород вищої проби — на 500, 1000 м та в естафеті — додав «бронзу» на 1500 м. Такий самий набір відзнак — три золоті й одну бронзову — Віктор Ан здобув на Олімпіаді–2006 у Турині, коли виступав за свою рідну Південну Корею й звався Ан Хьон Су. На ОІ–2010 у Ванкувері Ан залишився поза п’єдесталом, а в грудні 2011–го — отримав російське громадянство з прицілом на Ігри в Сочі. Цікаво, як спортсмен вибирав собі нове ім’я: за його словами, Віктор — це «переможець», ким він завжди хотів бути, крім того, так звали найвідомішого російського корейця — рок–музиканта Цоя.
Наразі Анові 28 років, але вже відомо, що після завершення кар’єри він очолить збірну Росії з шорт–треку.
Очевидно, що, якби не такі легіонери, як Ан, росіяни в загальному заліку ОІ–2014 в кращому разі посіли б тільки п’яте місце. Адже ще одним їхнім мультимедалістом — із двома золотими медалями — став сноубордист зі США Вік Уайлд, який народився в штаті Вашингтон, а до РФ переїхав після 2011 року, одружившись із російською колегою Альоною Заварзіною. Крім того, дві медалі — золоту (естафета) й срібну (1000 м) — до скарбнички збірної Росії поклав шорт–трековик Володимир Григор’єв. Цей уродженець Шостки виступав за Україну на Іграх 2002 і 2006 років, після чого змінив прапор на триколор.
Також дві медалі — обидві срібні — приніс Росії саночник з українським прізвищем Альберт Демченко. Для 42–річного ветерана Олімпійські ігри в Сочі стали вже сьомими, в яких він брав участь, починаючи ще з 1992 року. Це — світовий рекорд для «білих» Ігор. Його з Демченком ділить 41–річний японський стрибун на лижах із трампліна Норіакі Касаї. На цій Олімпіаді він так само здобув дві нагороди — «срібло» й «бронзу». При цьому Касаї став другим в історії спортсменом, який виграв олімпійські медалі з перервою в 20 (!) років. Минулого разу Норіакі отримав срібну медаль за командну першість у Ліллехаммері–1994. Його «співавтор» у такому часовому досягненні — швейцарський хокеїст Рішар Торріані, який здобував «бронзу» на ОІ 1928 та 1948 років.