Четвертий місяць спливає з часу, відколи Кабмін оголосив про свій намір створити Національну акціонерну компанію «Вугілля України». Проте навколо цієї нібито загальнодержавної справи встановилася досить таємнича атмосфера. Власне, самі вугільники досі не розібралися, за яким принципом буде сформовано статут цієї компанії, які державні підприємства ввійдуть до її складу і чи матимуть вони статус юридичної особи. А про те, що НАК «Вугілля України» вже має свого генерального директора — Павла Безсонова, ЗМІ дізналися лише наприкінці липня завдяки сайту Мінпаливенерго. Єдиною особою, з вуст якої раз-по-раз лунали коментарі до такої події, як створення НАК «Вугілля України», був і залишається міністр палива та енергетики Сергій Тулуб.
Міністр пообіцяв, що створення вугільної компанії дозволить поліпшити фінансування галузі і товарні потоки. За словами Сергія Тулуба, статутний фонд НАК буде сформовано шляхом передачі до нього контрольних пакетів акцій державних підприємств вугільної промисловості — шахтобудівних, енергопостачальних, зв'язку, транспортних, а також підприємств з виробництва вугільної продукції і майна цих підприємств. Надалі передбачено структуризувати компанії за територіально-виробничим принципом зі створенням у її складі підприємств з видобутку коксівного, енергетичного вугілля тощо. Ідеться також про надання державної підтримки вуглевидобувним підприємствам компанії для часткового покриття витрат iз собівартості продукції, будівництва і технічного переоснащення підприємств з видобутку кам'яного вугілля і бурого вугілля і залучення недержавних інвестицій для розвитку галузі.
Словом, суцільний переспів численних реформ галузі, які тривають з 1996 року. Але ні пересічні працівники вугільної галузі, ні профспілкові організації не посвячені в тонкощі нинішньої пертурбації, хоча те, що галузь реформується важко і конфліктно, не заперечує ніхто. Утім останнім часом добро і мир начебто запанували у недавно приватизованому об’єднанні «Павлоградвугілля», звідки в ЗМІ регулярно надсилають переможні прес-релізи про кардинальне покращення життя тутешніх гірників. Що ж до решти вугільних об’єднань, то їх доля поки що залишається нез’ясованою. Принаймні профспілкам про це до останнього часу нічого не було відомо. Пролунало лише запевнення пана Тулуба: мовляв, до створення НАК «Вугілля України» приватизацію в галузі не проводитимуть.
За словами першого заступника голови Незалежної профспілки гірників України (НПГУ) донеччанина Анатолія Акімочкіна, з яким «УМ» зв’язалася по телефону, у нього накопичилося багато запитань до авторів чергового перебудовчого проекту в галузі. Починаючи з травневого засідання Кабміну, на якому Анатолiй Акімочкін був присутнім, він наполягає на прозорості нинішнього реформування галузі. Однак так і не було створено спільної з державними органами влади робочої групи, в якій би профспілки мали право голосу. Жодної з пропозицій профспілок урядовці не взяли до уваги. На початку серпня, коли до Донецька завітав заступник міністра палива та енергетики Юрій Ященко, Анатолій Акімочкін знову нагадав про те, що належить враховувати позицію профспілок, адже вони є виразниками думки трудових колективів.
Крім того, що планують створити дві енергетичнi (Донецьк, Луганськ) і одну коксівну компанію (Донецьк), профспілковий лідер практично не володів інформацією. Лише по тому як після згаданої наради йому надіслали проект статуту та інші документи, що стосуються НАК «Вугілля України», він зміг зробити деякі висновки. Насамперед, стосовно переліку підприємств, які мають увійти до НАК «Вугілля України». Так от, у цьому переліку чомусь не виявилося державного підприємства «Краснодонвугілля». З цього Анатолій Акімочкін зробив висновок, що це підприємство готують до приватизації. Як же, в такому разі, бути з обіцянкою пана Тулуба, що підприємства не виставлятимуть на продаж, — профспілка не береться коментувати. Тим паче що їй не віриться і в те, що справдиться інша обіцянка, яку дав, перебуваючи в Донецьку, пан Ященко. Він заявив, мовляв, згадані три державні підприємства зможуть контролювати ціни, які складаються на ринку вугілля. «Зараз ціни дуже низькі, — говорить лідер НПГУ. — І ми не ймемо віри, буцімто після чергової реорганізації вони зростуть. Встановлюють ціни на вугілля не там, де нам кажуть».