Позавчора ввечері київське «Динамо» робило спробу восьмий раз поспіль пробитися до групового турніру Ліги чемпіонів. Домашній матч проти турецького «Трабзонспора», м'яко кажучи, не вдався. По його закінченні на табло світився рахунок 1:2, і глядачі констатували: це ще добре, що «відскочили» з мінімальною різницею. А в небі над центром столиці спалахував святковий салют. Нащадки яничарів ніяковіли й гадали, чого б то українці влаштовували залпи феєрверків на честь своєї поразки. Але футбол тут був ні при чому — за збігом обставин та завдяки «умінню» наших спортивних організаторів, просто збіглися в часі програний футбольний матч і проводи з майдану Незалежності до Афін олімпійської збірної України...
Треба визнати, що, мабуть, суперник нам дістався явно сильніший за тих братів-слов'ян і данців, яких «Динамо» проходило сім років поспіль. Та й спортивна форма, у якій український чемпіон підійшов до кваліфікації Ліги чемпіонів-2004, ще напередодні двобою викликала занепокоєння. На прохання кореспондента «УМ» на передматчевій прес-конференції порівняти гру команди в цей серпневий період за три останні роки, коли «Динамо» очолює Михайличенко, головний тренер відповів, що це важко зробити, оскільки міняються і склад, і дії колективу. Так, кияни завжди важко входили в сезон, але неозброєним оком видно, що нині «Динамо»-машина явно не на ходу. І, щоб мати шанси на успіх у Туреччині, команді за два тижні треба зробити з собою щось грандіозне, перебудуватися й цим самим продовжити своє право на прописку серед грандів.
Матч транслював загальнодержавний телеканал СТБ, але через незрозумілі причини в деяких регіонах, зокрема у Запоріжжі, футболу на екрані не було. У Києві за єврокубками скучили — це підтвердив повний динамівський стадіон, вщерть забитий навіть за доволі високих як для попереднього кола ЛЧ цін на квитки (майже половина — по 30 грн.). Від столичної команди чекали тільки перемоги, і господарі спробували взяти гостей, як кажуть, нахрапом. Утім у діях «біло-синіх» проглядався сумбур, а Гавранчич навіть умудрився травмувати партнера — Гусина — ударом ноги у спину. Вже за 15 хвилин почав впадати в око розрив між динамівськими ланками, їхня незбалансованість і незіграність. Активність і гострота в атаці створювалися зусиллями Рінкона й Белькевича; після навісів капітана Максим Шацьких і Діого Рінкон били в площину воріт, але воротар Петкович діяв упевнено. Хоча саме його помилка призвела до голу: удар Валентина Белькевича він відбив перед собою (кажуть, через купину на полі), і Маріс Верпаковскіс орлом кинувся на добивання, увігнавши м’яч під поперечину. Після цього відбувся приємний, але рідкісний для «Динамо» акт єднання з уболівальниками, коли латиш кинувся до трибун розділити радість голу й потрапив до фанатських обіймів. На жаль, майже одночасно з цим у 9-му секторі, відданому клубом уболівальникам безкоштовно, відбувалося з’ясовування стосунків «тифозі» з міліцією.
Але хід гри оптимізму не додавав: дедалі частіше швидкі й технічні турки, як ніж крізь масло, проходили статичний захист киян в особах Гавранчича, Федорова, Несмачного. Саме такий випадок призвів до першого взяття воріт Шовковського, коли Сашко перервав прохід Караденіза, але лише на мить. Турок спромігся вразити «рамку» навіть після падіння, з гострого кута, а підстрахувати Сашка було нікому.
По перерві виходи «синьо-бордових» сам на сам із голкіпером збірної України набули масового характеру, і щастя, що реалізувати гостям удалося лише один із них. Шовковський і фортуна допомагали «Динамо», як тільки могли, але ганієць Ібрагім Яттара втік по правому крилу атаки й пробив по діагоналі зблизька. Заміни внесли ще більший розлад у дії господарів, а дії «дорогого» аргентинця Нанні викликали лише сміх крізь сльози. Крім того, зазнав серйозного ушкодження після брутального підкату Валентин Белькевич, тож команда останні 20 хвилин матчу діяла фактично вдесятьох — ліміт замін було вичерпано (вчора з’ясувалося, що капiтан вибув через травму на мiсяць).
Трибуни розходилися в трансі: уперше за тривалий час команда постала перед реальною загрозою непотрапляння до групового турніру ЛЧ. Думку про Київ без Ліги, знущаючись, відтіняв олімпійський феєрверк, який був «за щастя» кільком десяткам турецьких фанатів (деякі з яких приїхали на матч з-за моря, дехто працює в Україні). Вони не тільки протягом усього матчу бурхливо вболівали за своїх, стимулюючи «Трабзонспор» до першого у своїй історії виходу в груповий турнір Суперліги, а й... підтримали пригнічених українських уболівальників, кілька разів після зустрічі проскандувавши: «Динамо». Українцям нічого не лишалося, як дякувати й піднімати догори великий палець на знак визнання класу турецької команди. І без особливої надії сподіватися на гідний реванш у Трабзоні. Адже наразі «Манчестер юнайтед» і київське «Динамо» — рекордсмени за кількістю виступів у Лізі чемпіонів. І дуже не хочеться, щоб приємна для українців традиція порушувалася. Хоча, як це не прикро, Україна з кожним роком все нижче скочується в таблиці коефіцієнтів УЄФА, тож і отримала в суперники вже не «хлопчиків для биття».
ТАБЛО
Результати вівторкових матчів третього кваліфікаційного кола Ліги чемпіонів:
«Динамо» (Київ, Україна) — «Трабзонспор» (Трабзон, Туреччина) — 1:2
Стадіон «Динамо» ім. В. Лобановського. 18 000 глядачів
Суддя: Франк де Блеекер (Бельгія)
«Динамо»: Шовковський, Гусєв, Гавранчич, Федоров, Несмачний, Гусин (Родольфо, 54), Рінкон, Леко, Белькевич, Верпаковскіс (Чернат, 65), Шацьких (Нанні, 64)
«Трабзонспор»: Петкович, Ерен, Тайфун, Д’Хане, Джелаледдін, Хюсеїн, Хасан, Кочак Адем (Тійс, 51), Яттара (Ахінфул, 71), Караденіз, Текке
Голи: Верпаковскіс, 21— Караденіз, 34; Яттара, 65
Попередження: Гусєв, 44; Родольфо, 57; Леко, 69; Хасан, 72
* * *
ЦСКА (Росія) — «Рейнджерс» (Шотландія) — 2:1
Голи: Вагнер Лав, 4; Ярошик, 46 — Ново, 37
ПАОК (Греція) — «Маккабі» (Тель-Авів, Ізраїль) — 1:2
Голи: Ясумі, 50 — Аддо, 13; Месіка, 43
ГАК (Австрія) — «Ліверпуль» (Англія) — 0:2
Голи: Джеррард, 23, 79
«Ювентус» (Італія) — «Юргорден» (Швеція) — 2:2
Голи: Трезеге, 50; Емерсон, 59 — Юханссон, 45 (пен.); Хісен, 49
«Бенфіка» (Португалія) — «Андерлехт» (Бельгія) — 1:0
Гол: Захович, 12
Український форвард Олег Ящук вийшов на заміну у складі гостей на 78-й хвилині.
ПІСЛЯМОВА
По червоному обличчю Олексія Михайличенка на післяматчевій прес-конференції було видно, що головний тренер «Динамо» вже висловив своїм підопічним усе, що думав з приводу гри. Перед журналістами він також був різким в оцінках (мабуть, ще жодного разу Олексій не оцінював виступ своєї команди так низько):
— Я хочу вибачитися перед тими, хто нас підтримував, за гру, за цей жах на полі. Сьогодні команда грала в авантюрний, жахливий, бездумний, бездушний футбол. Якби не написи на футболках, нікого з наших футболістів не можна було впізнати на полі. Пара захисників Федоров — Гавранчич була просто відсутня; ми програли всю боротьбу. У колективі кожен має виконувати на полі свої функції, а не робити, що йому заманеться. Але в першу чергу в поразці винен я, а не система підготовки... На жаль, не виправдали себе заміни, сподівання на дії Нанні на другому поверсі не справдилися...
Найперше, що ми маємо зробити, — це змити ганьбу, сором, причому, не тільки за результат, а й за нашу гру, самовіддачу. Тим із футболістів, хто витає в хмарах, треба опуститися на землю. У футболі сьогодні необхідно важко працювати, а креатив — на другому плані...
Зія Доган, головний тренер «Трабзонспора»:
— Нам важче будо діяти в попередньому раунді проти «Сконто», оскільки латвійці грали від захисту. Нині ж ми ж підготувалися до атакуючого стилю «Динамо» й не прогадали.
Ми знали, наскільки сильною командою є «Динамо», тому перші 20 хвилин перебували в напрузі. А потім почали активно діяти по правому флангу, часом не залишаючи суперникові шансів. Гол ми пропустили, думаю, через брак досвіду гри на цьому полі. Як тренер переможців я засмучений, що ми не використали 7-8 гольових моментів, які ми мали, й не забезпечили собі приємну перевагу перед матчем-відповіддю. Нам не варто заспокоюватися, оскільки кияни можуть добре діяти в гостях. Загальну перемогу можна святкувати лише по закінченні повторної зустрічі. Міняти виграшний склад ми не збираємося, хоча, ймовірно, з'явиться на полі Ілмаз...
P.S. За сумною звичкою, жоден футболіст «Динамо» не вважав за потрібне поділитися своїми післяматчевими думками з журналістами.
КОЛИ ВЕРСТАВСЯ НОМЕР...
Після аналізу ситуації, що склалася в «Динамо», керівництво клубу вже наступного дня після поразки від «Трабзонспора» дійшло висновку про необхідність термінових змін у тренерському штабі. З Олексієм Михайличенком не видно перспектив як досягнення високих цілей, що традиційно стоять перед «Динамо», так і покращення якості гри команди в цілому. Відтак, повідомив офіційний сайт клубу, вчора прийнято рішення про звільнення Михайличенка з посади. «Зберігаючи спадкоємність динамівських традицій», керівництво вирішило призначити виконуючим обов'язки головного тренера віце-президента ФК «Динамо» Київ» Йожефа Сабо. Офіційно Йожеф Йожефович вступить на посаду вже в четвер.
Нагадаємо, що Сабо раніше вже тренував «Динамо» — в 1993-му, 1994-му, 1995-1997 роках. Клуб під його керівництвом виступав у Лізі чемпіонів — 1994/95.