Курс гривні до головних світових валют наступного тижня залишатиметься стабільним і жодних різких коливань допущено не буде. Директор генерального департаменту грошово–кредитної політики НБУ Олена Щербакова категорично заперечила ймовірність різкого зростання курсу долара після 17 лютого. «Заходи, які ми розпочали — обмеження деяких операцій на міжбанку, — мають короткостроковий характер, — сказала Щербакова. — Якихось пікових навантажень на міжбанку наступного тижня не буде. Ми отримали вже перші реєстри заявок клієнтів на купівлю валюти на міжбанку і можемо констатувати, що різкого сплеску попиту в них нема».
За словами представниці регулятора, нині попри те, що заявки клієнтів на міжбанку можуть бути задоволені на шостий день, усі платежі проходять вчасно і жодних затримок немає. «У НБУ є інструменти для цього», — нагадала Щербакова і зазначила: метою обмежень на міжбанку є відсікання спекулятивних операцій і стабілізація курсу. Втім усі обмеження, які нині діють, Нацбанк готовий скасувати — після стабілізації ситуації на ринку. Нині ж НБУ не допускатиме пікових навантажень на валютному ринку і згладжуватиме різкі коливання курсу — щоб не допустити розбалансування.
ДУМКА ЕКСПЕРТА
Менший попит — менший курс
Обмеження на купівлю валют, запроваджені НБУ, дозволили стабілізувати курс гривні, вважає фінансовий аналітик Мар’ян Заблоцький. «Головною зміною, яка найефективніше вплинула на ринок, є норма про попереднє замовлення валюти за 5 робочих днів, — сказав експерт. — Тож НБУ на тиждень «відключив» попит iз боку імпортерів, водночас обов’язковий продаж експортної виручки ніхто не скасовував. У результаті — різке перевищення пропозиції валюти над попитом. Скажімо, упродовж п’ятниці — першого дня дії нових правил — гривня подорожчала з 8,9 до 8,5 грн. за долар».