Франко–американське перезавантаження

12.02.2014
Франко–американське перезавантаження

Президенти Франції та США Франсуа Олланд (ліворуч) і Барак Обама під час екскурсії садибою Монтічелло. (Рейтер.)

Президент Франції Франсуа Олланд отримав нагоду хоч трохи відволіктися від сімейних проблем. Залишивши в Парижі ображену екс–подругу Валері Трієрвейлер та нинішню пасію Жулі Гайє, французький очільник прибув до США на запрошення свого американського колеги Барака Обами та його дружини. За програмою візиту Олланда чекали разом із першою леді, але не склалося — попередню він уже покинув, а з новою ще не з’їхався... Так і приїхав — одинаком.

Триденний візит має широку насичену програму і є особливо важливим у відносинах двох держав. Адже востаннє з державним візитом до США президент Франції (Жак Ширак) приїздив іще в лютому 1996 року.

Окрім того, що гість прибув без своєї «половинки», у візиті Олланда є ще один відступ від традиційної програми перебування у США французьких президентів: він не виступатиме в Конгресі. У прес–службі Єлисейського палацу це пояснили складнощами у виборі дати, яка влаштувала б обидві сторони.

Обама з Олландом уже раз зустрічалися у Вашингтоні 2012 року, але то було перше побіжне знайомство — президент Франції лише тиждень як вступив на посаду і до США прибув на саміти «Великої вісімки» та НАТО. Тепер розмах інший. На вчорашній обід на честь високого французького гості подружжя Обама запросило 350 гостей.

Позавчора ж перший день державного візиту президента Франції Франсуа Олланда до Сполучених Штатів розпочався з відвідин садиби Монтічелло у штаті Вірджинія. Її збудував третій президент США Томас Джефферсон у стилі французького класицизму, яким надихнувся під час служби посланцем при французькому дворі. «Я вважаю це добрим початком візиту на державному рівні, що символізує багату історію зв’язків між Сполученими Штатами та Францією», — сказав Барак Обама.

Показово, що Олланда прямо з трапу літака відвезли не до Білого дому, а до цієї садиби. Адже Джефферсон був першим послом США у Франції, зробив величезний внесок у розвиток дружніх відносин між двома країнами і до цього часу вважається символом стратегічного союзу Америки та Франції. А останнім часом франко–американські відносини були серйозно зіпсовані після американської інтервенції в Афганістан та Ірак.

Головні теми візиту — сирійський конфлікт, ядерна програма Ірану та боротьба з ісламістами в Північній Африці. Є в порядку денному й ситуація в Україні.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>