Економіка України, за підсумками минулого року, вийшла у так звану нейтральну зону. «Нисхідну динаміку першого півріччя компенсувала висхідна динаміка другого, а особливо, четвертого кварталу», — заявив учора на прес–конференції радник голови НБУ Валерій Литвицький. За його словами, торік не було допущено рецесії, як і не досягнуто надійного зростання.
Утiм статистичні дані про нуль відсотків зростання у 2013 році можуть бути переглянуті у бік збільшення. «Можливо, буде 0,1%», — сказав Валерій Литвицький. Утім на найголовніше запитання — чи вдалося нам реінкарнувати зростання української економіки — зможемо відповісти вже найближчим часом, у першому та другому кварталі року. «Та позитивним уже є той факт, що два роки ми йдемо без спаду», — констатував радник голови НБУ.
«Попередня ж рецесія, 2008—2009 років, до речі, також тривала п’ять кварталів, — нагадав Валерій Литвицький і пояснив, чому ми не змогли досягнути більшого: «Найголовніше — це нестача капітальних інвестицій, падіння яких сягнуло 12,3%. 2013–й став роком інвестиційної анемії. І поки вони не відродяться, розраховувати на сталий розвиток не доводиться».
Натомість, досягти успіху в четвертому кварталі 2013 року вдалося завдяки галузям, які працюють на внутрішній ринок, тобто підтримка внутрішнього попиту. «На жаль, не інвестиційного, — констатував експерт. — Хоча НБУ на порядок збільшив кредитування, але ж важливим фактором залишається питання потреби інвестицій».
Ще одним важливим фактором, який грає проти нас, є зниження експорту, яке торік становило близько 5%. «Хоча у 2012 році ми мали невелике, але зростання, — сказав Литвицький. — Особливо гострі проблеми ми мали торік iз виходом на один із ринків». Утiм після того, як у грудні експорт пішов, виник фактор, що дозволив втримати економіку від падіння.