Влада Лівії заявляє, що позбавилася таємного арсеналу хімічної зброї, який залишався на території країни з часів Муаммара Каддафі. Це було зроблено за міжнародної підтримки. Серед інших, технічну допомогу надали Канада, США та Німеччина, повідомляє «Євроньюз».
«Ми дуже раді, що цю операцію було здійснено на високому фаховому рівні і без жодної шкоди для довкілля чи інших негативних наслідків для місцевості, де зберігалася зброя», — заявив міністр закордонних справ Лівії Мохамед Абдельазіз. Водночас голова Організації із заборони хімічної зброї Ахмет Узюмджю під час візиту до Тріполі зауважив, що у Лівії ще є робота: «В країні ще є залишки хімічних матеріалів, а також зброя, що належить до категорії «2». Ми впевнені, що її також буде знищено, згідно з планом».
Після падіння режиму Каддафі у Лівії, зокрема, лишилися бомби та артилерійські снаряди з іпритом — гірчичним газом. У 2004 році тодішній лівійський лідер заявляв, що має 25 тонн іприту, а також сировину і три заводи для виробництва хімічної зброї. Сподіваючись покращити стосунки із Заходом, до початку громадянської війни 2011 року Каддафі знищив близько половини свого хімічного арсеналу.
Якщо постреволюційна Лівія позбулася небезпечної спадщини добровільно, то влада Сирії, де громадянська війна все ще триває, зволікає з вивезенням своїх арсеналів навіть за суворого міжнародного нагляду. У недотриманні термінів вивезення хімічної зброї Сирію звинуватили Сполучені Штати та Євросоюз. Очільник МЗС Франції Лоран Фабіус повідомив, що сирійська влада зволікає з виконанням домовленостей і на сьогодні вивезла лише 5 відсотків усього арсеналу, тоді як обіцяла ще до 1 лютого повністю вивезти найнебезпечніші компоненти. Занепокоєння висловили також Пентагон та Держдепартамент США.
Дві перші партії зброї у січні вивезли з Латакії данське й норвезьке судна. Росія, як головний адвокат сирійського режиму, запевняє міжнародних партнерів, що вивезення йде за планом. Тим часом протистояння між урядовими військами та збройними силами опозиції не вщухає. У вівторок жертвами бомбардувань міста Алеппо стали принаймні восьмеро цивільних, п’ятеро з них — діти. Опоненти влади кажуть, що армія все частіше вдається до використання діжок iз вибухівкою, які скидає на житлові квартали з гелікоптерів.