Учора вранці, за даними компанії «ІнтерБізнесКонсалтинг», торги на Міжбанківському валютному ринку відкрилися зростанням курсу долара: 9,0—9,4 грн./дол. Долар зростав, починаючи з 25 січня, і вже 4 лютого американська валюта подорожчала на 15—16 копійок, завершення торгів на міжбанку того вечора зафіксувало рекордний курс продажу — 8,9 грн./дол.
Девальвацію гривні уряд зустрів стоїчно. Учора в.о. Прем’єр–міністра Сергій Арбузов на засіданні уряду зазначив, що «оприлюднений платіжний баланс Національного банку свідчить про відсутність фундаментальних економічних причин для занепокоєння», а «коливання на валютному ринку спровоковані політичними причинами».
Чим би не була спричинена валютна нестабільність, але вона збентежила ринки. Так, ціни на бензин в останні дні дещо зросли — за даними консалтингових компаній «А–95» й Upeco, у середньому по країні на 10—20 копійок за літр. Трейдери пояснюють це падінням курсу гривні, адже в імпортерів усі контракти укладені в іноземній валюті. «Ціни зростатимуть до кінця тижня щонайменше на 7—10 копійок за літр. Далі все залежатиме від курсу гривні: якщо він стабілізується — зростання цін на пальне припиниться», — цитує видання директора консалтингової компанії «А–95» Сергія Куюна.
Не уникнути подорожчання й на автомобілі, ціни на які й без того в січні зросли на 3—5%. «Більшість імпортерів легкових автівок iз початку року вже підняли ціни, відтак зростання ціни прямо пропорційне падінню гривні, оскільки в основу розрахунків собівартості транспортного засобу покладено курс міжбанку», — пояснює агенції «Інтерфакс–Україна» директор iз маркетингу Групи компаній АІС Сергій Боровик.
Власне, до курсу гривня — долар «прив’язані» всі імпортовані товари: від автомобіля та холодильника до пляшки пива чи бляшанки рибної консерви. Тож фахівці прогнозують, що ціни на привезені з–за кордону товари зростатимуть. Уже сьогодні в багатьох інтернет–магазинах певні позиції товарів знято тимчасово з продажу — їх швиденько переоцінюють.