Щороку корупція завдає економіці Євросоюзу збитків на 120 мільярдів євро. Таку вражаючу суму було оприлюднено по завершенні першого в історії ЄС масштабного дослідження, здійсненого на замовлення Єврокомісії.
Його автори не стали складати рейтинг країн за рівнем корумпованості. Та з опитування видно, що найбільше страждають від цього лиха громадяни Греції, Італії, Литви, Іспанії та Чехії.
Порівняно рідко стикаються з корупцією мешканці Данії, Фінляндії та Швеції. «76 відсотків європейців вважають, що корупція широко поширена в їхній країні. Більш ніж половина дотримується думки, що рівень корупції зріс за останні три роки, а на кожні 12 європейців є щонайменше один, хто особисто стикався з цією проблемою. Чотири з десяти європейських компаній називають корупцію перешкодою у веденні бізнесу», — повідомила єврокомісар із внутрішніх справ Сесілія Мальстрем.
Найбільше скаржаться на корумпованість чиновників будівельні компанії, що беруть участь у державних тендерах, зазначає Бі–Бі–Сі. Також у звіті зазначено, що в деяких країнах ЄС хворі змушені «віддячувати» лікарям, щоб отримати належне лікування. Особисто з необхідністю дати хабара для швидшого розв’язання проблеми минулого року зіткнулося близько 4 відсотків європейців.
Корумпованою свою країну (а не ЄС загалом) вважають 99 відсотків опитаних греків та 97 відсотків італійців. У Литві, Іспанії та Чехії такої думки дотримуються по 95 відсотків опитаних громадян. Кожен другий з опитаних представників європейських компаній вважає: щоб вести успішний бізнес, потрібно мати певні політичні зв’язки. 79 відсотків європейських підприємств у галузі будівництва відповіли, що у їхньому секторі корупція є надто поширеною.
«Корупція підриває довіру до демократичних цінностей та осушує ресурси легальної економіки», — наголошує Сесілія Мальстрем у своїй статті для шведської газети «Гетеборг постен». Єврокомісія оприлюднює такий звіт уперше.