Через два місяці після смерті Нельсона Мандели у Йоханнесбурзі оголошено заповіт «батька нації». Перший темношкірий президент Південно–Африканської Республіки, лауреат Нобелівської премії миру (яка становить близько 1 мільйона доларів) був людиною небідною. Загальна сума спадку Мандели становить 46 мільйонів рандів — це понад 4 мільйони доларів США. По 50 тисяч рандів небіжчик заповів співробітникам Фонду Нельсона Мандели, по 100 тисяч — кільком навчальним закладам, у тому числі й тим школам, де навчався сам.
Фонд родини Мандел і правляча у ПАР партія Африканський національний конгрес отримають по 1,5 мільйона рандів та частину роялті (надходження за авторські права, зокрема з друку автобіографії «Довга дорога до волі»).
Третя й остання дружина Мандели — Граса Мачель — від своєї частки спадку відмовилася.
Решту спадщини першого президента ПАР становить нерухомість: розкішний будинок у Йоханнесбурзі та більш скромний — у його рідній східній провінції.
Менш помітним, але значно більш ласим шматком спадщини померлого є використання його прізвища як торговельної марки. Частина родини Мандели вже використовує її для реклами найрізноманітніших продуктів: від одягу до телепрограм. Така форма агресивного маркетингу, разом із повідомленнями у ЗМІ про жорстокі сварки родичів за спадок, підживлюють у ПАР громадську думку, що деякі нащадки ганебно спекулюють іменем Мандели. Хоча загалом родина погодилася з оприлюдненим позавчора заповітом.