Одягайтеся тепло. «Доречно одягнути кілька легких кофт замість однієї теплої. Це попередить спітніння, яке на морозі небезпечне, — пояснює столичний лікар–терапевт Марія Світловська. — Одяг має бути вільним. У взуття покладіть прокладки або гірчичники, вони зберігатимуть тепло».
Добре харчуйтеся. «Не виходьте на мороз натщесерце — поснідайте чимось висококалорійним, — додає лікар. — Якщо проводите на вулиці цілий день, намагайтеся кожні півгодини на 10–15 хвилин заходити в тепле приміщення. А там обов’язково переконайтеся, чи збереглася у вас чутливість носа, вух, пальців. Частіше пийте гарячий чай, краще з лимоном чи імбирем, а також каву з молоком».
Стежте, чи не побiлiло обличчя. Лікар–дерматолог Ольга Богомолець радить звертати увагу на обличчя друзів, з ким перебуваєте поруч надворі. «Якщо побачите ознаки обмороження — терміново вимагайте зігріти ушкоджену ділянку шкіри в теплі, — наголошує Ольга Вадимівна. — Також попросіть товариша час від часу дивитися на ваше обличчя. Якщо він скаже, що ваш ніс або щоки побіліли — негайно зайдіть у приміщення!».
Рухайтеся. Ворушіть пальцями рук і ніг, стрибайте з ноги на ногу. Це посилить кровообіг у судинах. І не забувайте про те, чого на морозі категорично не можна робити. Зокрема, розтирати ушкоджені ділянки снігом — травмування призведе лише до проникнення вторинної інфекції і погіршить загоєння. Не знімайте взуття на морозі зі змерзлих ніг. Роззувайтеся тільки в теплому приміщеннi, адже ноги можуть розпухнути і ви знову не взуєтеся. Не виходьте на вулицю з вологою головою чи у вологому одязі.
Якщо обмороження все–таки сталося. Насамперед зайдіть у тепле приміщення, побудьте там, допоки зможете з’ясувати ступінь ураження. У лікуванні дотримуйтеся принципу «внутрішнього зігрівання» уражених тканин — пийте якомога більше теплої рідини, крім алкоголю. Після відновлення кровообігу накладіть на уражену ділянку термоізолюючу пов’язку — ватно–марлеву або бавовняну. Якщо шкіра при поступовому зігріванні в теплому приміщенні почервоніла — це добра ознака: кровообіг відновлюється. Це відбувається переважно через 15–20 хвилин. Можете продовжити зігрівання сухим компресом чи легким масажем і не виходьте ні в якому разі на мороз.
«Якщо через певний час на шкірі з’явилися пухирі — це свідчить про більш тяжкий ступінь обмороження — пухирі після висихання потрібно обробляти неспиртовими дезінфікуючими засобами, а ще краще — звернутися по допомогу до лікаря, — застерігає Ольга Богомолець. — Пришвидшити загоєння ран при обмороженні можуть мазі чи креми траумель, бепантен, левомеколь, інші засоби, які мають протизапальний, протинабряковий та регенераційний ефекти. Більш важкі ступені обмороження потребують лікування в стаціонарі. Не гайте час на самолікування — це може призвести до тяжких і навіть фатальних наслідків».