Уряд Таїланду вчора запровадив 60–денний надзвичайний стан у столиці країни Бангкоку та навколишніх провінціях. Це — відповідь на масштабні акції протесту, які тривають уже кілька місяців поспіль і досягли апогею після того, як виконувачем обов’язки прем’єр–міністра після відставки (на вимогу протестувальників) уряду стала Їнглак Чинават. Тобто та сама прем’єр, звільнення якої вимагала опозиція.
Антиурядові мітингувальники блокували центральні райони столиці, вимагаючи від Чинават піти у відставку, призначити технічний уряд на чолі з технічним прем’єром і перенести оголошені на 2 лютого дострокові вибори — доти, доки не буде ухвалено змін до Конституції. Надзвичайний стан дозволяє запровадити комендантську годину та цензуру в ЗМІ і затримувати підозрюваних без висунення звинувачень. Також влада матиме змогу заборонити масові акції. Рішення про запровадження надзвичайного стану було прийняте позавчора після засідання уряду. «Кабінет вирішив видати відповідний указ, щоб узяти ситуацію під контроль і домогтися виконання законів», — сказав віце–прем’єр Сурапонг Товічакчаїкул.
Опозиція звинувачує уряд у тому, що ним таємно керує колишній очільник Таксин Чинават, брат чинної прем’єрки, який перебуває у вигнанні — був змушений утекти з країни через звинувачення в корупції.
Учора, в перший день дії надзвичайного стану, було поранено лідера опозиційного руху проурядових «червоних сорочок» Кванчая Прайпана. Замах на його життя було здійснено поблизу його будинку у місцевості Удон Тані на півночі країни. Цей місцевий диктор радіо відіграв велику роль у протестах у Бангкоку 2010 року. Попри надзвичайний стан, учора в столиці тривало блокування урядових установ, і відступати мітингувальники не збиралися. У їхній ситуації повстанню сприяє погода — на відміну від України, в Таїланді зараз тепло — 25 градусів вище нуля. Це вам не українські морози…