В Україні з’явився новий вид журналістики — воєнна. І якщо раніше спеціалістів iз цієї галузі були одиниці і для цього потрібно було їхати в гарячі точки, то лише за два останні дні під обстріл потрапило більше двох десятків представників мас–медіа. Серед них — і фотокор «УМ» Юрій Сапожніков. «На щастя, травматична куля пройшла по дотичній, руку не зачепила», — розповів він, повернувшись учора в редакцію з вул. Грушевського.
Список, оприлюднений на 16.00 учорашнього дня на сайті «Телекритика», налічував 20 прізвищ. Серед них — журналістка «ТСН» Наталка Пісня, фотокор російської «Новой газеты» Євген Фельдман, координатор онлайн–телебачення «Спільнобачення» Галина Садомцева. У більшості — поранення від осколків світлошумових гранат i гумових куль. Є й серйозніші травми — оператору «Спільнобачення» Янеку Фалькевичу куля влучила в обличчя, кореспондента газети «Вести» Вячеслава Веремія поранено осколками світлошумової гранати в руку та око, у фотокора видання «Коментарі» Олександра Брамса — вибите праве плече, накладено гіпс, також рани від куль і осколків.
«Окрема небезпека для колег: деякі бойовики мають дурацьку звичку кидатися в ментів з–за спин людей у жилетах «Преса», після чого ті опиняються на перехресті «вогню», — застеріг у соцмережах журналіст Олександр Міхельзон.
Проте у багатьох журналiстiв стрiляли цілеспрямовано, вважає фотокор газети «Лівий берег» Макс Левін. Кілька днів тому він був жорстоко побитий під час сутичок із «Беркутом» під Києво–Святошинським судом. Хоча і вчора йому дісталося — коли Левін повертався вранці до своєї машини, на нього напали «тітушки».
Під гарячу руку «беркутівцiв» потрапили і два журналісти «Радіо «Свобода» Дмитро Баркар та Ігор Ісхаков — їх було затримано разом iз групою активістів біля стадіону «Динамо». «Загалом було затримано п’ять осіб, які кидали в бік правоохоронців каміння та пляшки із запалювальною сумішшю. Ніяких особливих позначок на них не було, а вже коли їх затримали, один повідомив, що вони журналісти», — підтвердив «УМ» факт затримання керівник управління зв’язків iз громадськістю МВС Сергій Бурлаков. На час, коли здавався номер, надійшла інформація, що Ігоря Ісхакова випустили — він побитий і в нього зламаний ніс. Пізніше звільнили і Дмитра Баркара — його під час затримання також було жорстоко побито.
За ґратами опинився і журналіст «Спільнобачення» Володимир Карагяур, якого звинуватили у постачанні демонстрантів бензином для виготовлення «коктейлів Молотова». «Володимира Карагяура затримали на заправці, коли він купував бензин для генератора «Спільнобачення». Його пояснення не допомогли. Телефон розряджений. Черговий по райвідділу не з’єднує з начальством і пропонує звертатися до міської міліції. Міліція пропонує звертатися до міністерства, з яким сьогодні вже спілкувався з іншого приводу. Бурлаков сказав, що розберуться», — роз’яснив ситуацію голова Київської Незалежної медіапрофспілки України Юрій Луканов і закликав журналістів пікетувати київську міліцію з вимогою звільнити Володимира.
Юрій Луканов зазначив, що Незалежна медіапрофспілка всіма силами намагатиметься захистити журналістів. А все, що відбувається, лежить на совісті влади, яка своїми драконівськими законами спровокувала ситуацію. На війні, як на війні.