Лист на бланку Мінкультури до предстоятеля УГКЦ Святослава (Шевчука) датовано 13 січня цього року. Там ідеться, що представники церкви здійснюють релігійну діяльність «в порушення вимог законодавства України». І це, мовляв, негативно впливає на правосвідомість вірян. Завершується цей офіційний документ прямою погрозою: «Недотримання наведених приписів, згідно з положеннями статті 16 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», може слугувати підставою для порушення перед судом питання про припинення діяльності відповідних релігійних організацій», — ідеться в листі Мінкультури.
Глава УГКЦ у вiдповiдь учора запевнив, що його церква ніколи не закликала українців порушувати закони. Поза тим Блаженнійший Святослав наголосив, що Церква, хоч і не бере участі в політичному житті, є невід’ємною частиною громадянського суспільства. І що священики не могли залишити своїх вірян без духовної опіки в час, коли їм як громадянам загрожувала небезпека. Що ж до можливої «ліквідації» церкви, владика Святослав повідомив, що «для церкви існувала б справжня загроза», якби існувала єдина зареєстрована юридично релігійна організація УГКЦ. Утім такої немає, а кожна парафія УГКЦ зареєстрована як окрема релігійна організація. Отже, за словами владики, незрозуміло, яким чином буде здійснено цю загрозу, «чи будуть вони перевіряти кожну парафію, була вона на Майдані чи ні».
Основний «злочин», що інкримінується духівникам на Майдані, — що, згідно зi статтею 21 Закону «Про свободу совісті та релігійні організації», релігійні обряди можуть вільно відбуватися лише в храмах, місцях паломництва, квартирах та на кладовищах. Для інших місць потрібен спеціальний дозвіл. «УМ» звернулася по роз’яснення до відомого релігієзнавця, наукового співробітника Інституту філософії ім. Григорія Сковороди НАНУ Людмили Філіпович. «Справді, згідно з 21–ю статтею закону, богослужіння мають відбуватися у відведених для цього місцях, — каже пані Людмила. — Але Господня молитва — це не храмове богослужіння, молитву «Отче наш» не заборонено читати будь–де. Крім того, на Майдані відбувалися спільні молитви керівництва різних церков — то що, тепер і мусульман, і юдеїв позбавляти реєстрації?». Дослідниця нагадала, що УГКЦ пережила «ліквідацію» в 1946 році і є загартована. «Влада демонструє черговий маразм. І якщо взялися за церкву — значить, інших аргументів проти Майдану вже немає, — каже Людмила Філіпович. — Ми уточнили — цей лист узагалі не від Мінкультури. Підписав його заступник міністра Тимофій Кохан».