«В Іраку маємо справу з однією з найбільших у світі катастроф у галузі національної безпеки. «Аль–Каїда» де–факто встановила контроль над регіоном і розбудовує тут свою державу, яка стане магнітом для міжнародного тероризму значно більшою мірою, ніж Афганістан перед замахами 11 вересня 2001 року». Таку різку заяву зробив позавчора на прес–конференції в штаб–квартирі «Ради міжнародних відносин» Макс Бут — експерт цієї незалежної міжнародної неурядової організації, яка здійснює щоденний аналіз ситуації у світі. Відповідальність за цю ситуацію фахівець покладає, зокрема, і на президента США Барака Обаму.
Тим часом агенція «Франс пресс» повідомляє, що джихадисти з радикального угруповання «Ісламська держава Іраку і Леванту» щойно оголосили загальну війну своїм колишнім поплічникам у Сирії, а також шиїтам в уряді Іраку. Влада Іраку повідомила про підготовку операції зі звільнення міст ель–Фалуджа та Рамаді від ісламістів, які зайняли їх минулого тижня. «Ісламська держава Іраку і Леванту» дуже близька до «Аль–Каїди», а активність цієї організації є безпрецедентною за всі роки перебування америкаців в Іраку.
Бут нагадує, що після перших помилок Джорджа Буша, пов’язаних із початком інтервенції до Іраку, колишній президент виправив ситуацію, зробивши ставку на схиляння на бік США сунітів, пов’язаних з «Аль–Каїдою». Це стабілізувало ситуацію в окупованій країні. «У період 2007—2009 років ситуація щодо подолання насильства покращилася на 90 відсотків», — зауважив експерт. Але після виходу американців «мстивий та короткозорий» прем’єр–міністр Іраку Малікі знову розпочав переслідувати сунітів, звівши нанівець усі попередні здобутки. «Та певну роль у цьому фіаско відіграв і Барак Обама, який не дуже наполягав на тому, щоб американські війська залишалися в Іраку й після 2011 року. Хоча багато що вказувало на те, що Малікі готовий дати на це згоду», — підкреслив Бут.
Не надто добирає слів на адресу Обами й колишній міністр оборони США Роберт Гейтс, який у щойно виданій книзі «Служба: мемуари військового міністра» жорстко розкритикував чинного президента США за воєнну кампанію в Афганістані. Гейтс стверджує, що президент скептично оцінював шанси на успіх афганської стратегії його адміністрації. Він нібито не довіряв військовим та сумнівався щодо різних сценаріїв розвитку подій, які вони йому пропонували. Екс–глава Пентагону також критикує адміністрацію Обами, яка «намагалася все контролювати» і часто втручалася у справи Пентагону, хоча цивільним часто не вистачало знань у військовій справі.
Роберт Гейтс, який пішов у відставку 2011 року, обіймав посаду глави оборонного відомства при Буші й Обамі, тобто представниках двох протилежних партій — Республіканської та Демократичної. В історії Пентагону це був перший такий випадок.