Установчі збори Тунісу завершують роботу над новою Конституцією країни, яку планують ухвалити до 14 січня. Як повідомляє Міжнародне французьке радіо, минулого тижня було затверджено перші статті основного закону, згідно з якими шаріат не стане правовою базою в Тунісі. При цьому після тривалих дебатів іслам у статті 1 було названо державною релігією — як і наполягала ісламістська партія «Ан–Нахда», котрій належить більшість у парламенті та уряді.
А днями було схвалено інше історичне положення — про рівність громадян країни. Таким чином, Туніс став першою країною арабського світу, в якій жінки отримали рівні права з чоловіками, закріплені на конституційному рівні. За відповідну статтю проекту Конституції проголосували 159 із 169 членів Установчих зборів. Такий компроміс став можливим завдяки поступкам правлячих ісламістів у відповідь на тиск світської опозиції та громадянського суспільства.
«Громадяни і громадянки мають рівні права та обов’язки. Всі, без будь–якої дискримінації, рівні перед законом», — сказано в тексті майбутнього основного закону. Однак правозахисні організації, зокрема «Х’юмен райтс вотч» та «Міжнародна амністія», все одно розкритикували затверджений текст, наголосивши, що в Конституції має бути чітко зазначено про рівність «жінок і чоловіків» та заборону дискримінації за расовою, релігійною й політичною ознаками.
Окрім того, парламент уже затвердив статті, що гарантують свободу самовираження, думки та інформації. У статті 21 проекту Конституції кожній людині гарантовано «святе право на життя», на яке «ніхто не може посягати, за винятком випадків, передбачених законом». Це уточнення також викликало шквал критики правозахисних організацій, адже оновлена Конституція не передбачає скасування смертної кари.
Конституційна реформа в Тунісі «запізнилася» принаймні на рік, адже новий основний закон мав набути чинності ще на початку 2013–го. Так принаймні планувалося після «Арабської весни» — хвилі революцій, яка почалася саме з Тунісу. Проте в першому парламенті, обраному після повалення попередньої влади восени 2011 року, переконливу більшість отримали ісламісти, і в суспільстві розгорілася жорстка дискусія щодо релігійної складової в новому законодавстві. Через протистояння «Ан–Нахди» та світської опозиції, активізацію терористів і соціальні конфлікти перехідний період затягнувся.
Усі статті проекту Конституції має затвердити не менше ніж дві третини парламенту, після чого його буде проголосовано в цілому. В разі суперечностей щодо певних положень їх буде винесено на всенародний референдум.