«Це наш сніг, поверніть негайно!» — жартують українці та росіяни, коментуючи в інтернеті фотографії із засніженої Каліфорнії. Тим часом самим каліфорнійцям не до сміху. Такої холоднечі у південних штатах США не було вже дуже давно. У Флориді, де Новий рік нерідко зустрічають на пляжі в купальниках, замерзли фонтани. Відключити їх у «вічнотеплому» штаті просто ніхто не здогадався. Навіть на тропічних Гаваях приморозило до –7. Щоправда, такі показники синоптики зафіксували на вершині вулканічної гори Мауна–Кеа.
Погода в Північній Америці цими днями б’є всі морозні рекорди. Люті арктичні холоди, спричинені атмосферним явищем, відомим як «полярний вир», зачепили всю територію США і Канади. Найнижчу в історії метеорологічних спостережень температуру зафіксовано в американських штатах Алабама, Джорджія, Теннессі, Арканзас, Мічиган, Меріленд, Огайо, Пенсильванія та Нью–Йорк. У самому Нью–Йорку 7 січня було побито сторічний температурний рекорд — 15 градусів нижче нуля.
Рекордний мороз було зафіксовано в місті Комертаун, штат Монтана — 6 січня позначки термометрів там опустилися до –53. Холоднеча видається ще більшою через сильний вітер. Особливо помітно це в Чикаго, мешканці якого скаржаться, що при –25 на вулиці перебувати просто неможливо — крижані шквали продувають наскрізь.
Через нерозчищені злітні смуги та сильний вітер з кінця минулого тижня у Сполучених Штатах скасували понад 4 тисячі авіарейсів, майже половина з яких припала на аеропорт Чикаго. Про затримки та зміни в розкладі попередила й компанія Amtrak — основний залізничний перевізник країни. Позавчора вранці понад 500 пасажирів залізниці, які їхали до Чикаго трьома потягами, загрузли на півночі штату Іллінойс і провели ніч у вагонах, бо колії занесло снігом. Лютий холод поширився також у Канаді, жителі якої звикли до холодних зим.
Навіть за критичних обставин люди не втрачають почуття гумору. В інтернеті шириться жарт про те, що «від холоду замерзло навіть Пекло» — у невеликому містечку Хелл в штаті Мічиган температура впала до –17 за Цельсієм. Hell з англійської перекладається як «пекло». Шалену популярність здобув відеоролик, у якому метеоролог у Вісконсині виливає окріп, який одразу перетворюється на лід. Трагікомічний випадок стався в штаті Кентуккі, де ув’язнений, який втік із тюрми, невдовзі добровільно здався поліції, аби врятуватися від холоду.
Проте й сумних ситуацій вистачає. Станом на вчора від сильних морозів загинула 21 людина. З них п’ятеро замерзли, прибираючи сніг. Решта — безхатьки, які не встигли чи не захотіли вчасно дістатися притулків. Водночас прогнози синоптиків оптимістичні — найближчими днями обіцяють потепління.
А ТИМ ЧАСОМ...
Атлантичне узбережжя Європи потерпає від гігантських хвиль. У Франції найвищий,«помаранчевий» рівень небезпеки оголошено у восьми департаментах. Висота хвиль сягає десяти, а в окремих випадках — навіть 18 метрів. Під ударами стихії опинився курорт Біарріц, де зникли безвісти двоє людей, яких змило в море — безпритульний чоловік і 28–річна. У столиці Португалії Лісабоні чотири людини отримали важкі травми, коли потужний водний потік збив їх із ніг і кинув на припарковані авто. Щонайменше троє осіб зникли безвісти в іспанській області Галісія. Також в Іспанії хвиля забрала в океан 70–річного чоловіка та його доньку — тіло батька знайшли, а дівчину шукають і досі. На вихідних в Іспанії випав сніг, а швидкість вітру сягала 140 км/год. Потерпає також північно–західне узбережжя Африки, передусім Марокко. У п’ятимільйонній Касабланці підтоплено один з районів. За 100 кілометрів на північ, у столиці Рабаті, хвилі викинули на берег каміння, яке заблокувало прибережні дороги.