Природа відхилилася від споконвічних народних традицій — різдвяних морозів не було. Зате синоптики обіцяють, що друга хвиля морозів — хрещенських — таки надійде. З початку наступного тижня по всій Україні поступово холоднішатиме, а 16 січня прийде арктичний циклон, який гарантує морози, кажуть в Укргідрометцентрі. На півночі та сході країни синоптики обіцяють навіть 15–градусний мороз, щоправда, переважно вночі. В інших регіонах очікують максимум 6–10 градусів нижче нуля.
А поки що в країні панує майже весна. До 14 січня, старого Нового року, утримається переважно плюсова температура, в середньому 4 градуси за Цельсієм. Легенький сніжок і «майже мороз», тобто нічні мінус 1–2 градуси, відчують цими днями мешканці північного заходу країни та Київщини. А от жителів півдня — Одеської, Миколаївської, Херсонської областей та Криму — до середини наступного тижня природа балуватиме весняними плюс 5–10 градусами тепла. І сьогодні подекуди в південних областях весну відчувають не тільки люди, а й рослини.
Так, в Одесі на Трасі здоров’я розквітла японська слива, а в тамтешньому ботсаду — жасмин та жимолость. На кримському Південнобережжі починається цвітіння сакури, у Кримських горах з–під землі, наче в казці «Дванадцять місяців», полізли стрілки підсніжників, у Закарпатті на деревах набубнявіли бруньки, а в палісадниках розквітла примула. «Це природна реакція рослин на тривалу теплу погоду», — пояснює «УМ» біолог Сергій Прошенко. Морози, які очікуємо наступного тижня, будуть для цих «обманутих» кущів та дерев справжнім стресом, так що, не виключено, деякі з них не порадують нас у календарну весну буйним цвітінням.
ВАРТО ЗНАТИ
У 2013–му у світі відбулося 880 природних катастроф
Упродовж минулого року в світі відбулося 880 природних лих, жертвами яких стали 20 тисяч людей.
Сумарний збиток від природних катастроф–2013 склав 92 мільярди євро. Це значно менше за середній рівень збитків, що фіксувалися впродовж останнього п’ятиріччя, — 130 млрд. євро. Про це свідчить УНІАН iз посиланням на дані німецького страхувального товариства Munich Re. Найбільш «затратною», за даними цієї компанії, виявилася повінь у Німеччині та низці сусідніх країн Центрально–Східної Європи, яка розорила економіки країн ЄС на 17 млрд. євро. А найбільше людських жертв приніс листопадовий тайфун «Хаян», що лютував на Філіппінах, а також у Китаї та В’єтнамі: загиблих — 5710, залишилися без даху над головою — близько мільйона осіб. Збитки від стихії, за неофіційними підрахунками, склали 1,6 млрд. доларів.