Сумний і зовсім не святковий настрій панує цими днями в російському Волгограді. Місто ховає загиблих у результаті двох терактів, які напередодні Нового 2014–го — року Олімпійських ігор у Сочі — вжахнули увесь світ. Не на жарт побоюючись за свою безпеку, іноземці, що зібралися їхати на Олімпіаду, в соціальних мережах дискутують про те, чи вже варто здавати квитки. Для «євромайданівських» українців ця ситуація стала черговим доказом проти зближення з Митним союзом, що забезпечить додаткові можливості для пересування через наші кордони терористів. Євромайдан, до речі, висловив співчуття постраждалим: на революційному Хрещатику відбулася акція пам’яті жертв, учасники якої запалили свічки під час хвилини мовчання. Втім провідні російські телеканали цього не показали — не вписується така картинка в міф про бомжів та п’яниць, які тільки й роблять, що закликають «мочити москалів»...
Перший вибух прогримів о 12:45 на центральному вокзалі Волгограда 29 грудня. Сталося це через два місяці після вибуху автобуса в жовтні, після якого влада гучно заговорила про наміри терористів («нє дождутся!») зірвати зимові Олімпійські ігри в Сочі.
Повідомлення про обставини теракту були більш ніж суперечливими. Спершу йшлося про шахідку–смертницю, яку нібито перепинив на вході в будівлю вокзалу правоохоронець (інакше жертв було б значно більше). Потім з’ясувалося, що вибуховий пристрій задіяв «чоловік слов’янської зовнішності». Місто–герой, якому деякі політики так прагнуть повернути «історичну» назву Сталінград, завирувало.
За свідченнями очевидців, на ранок понеділка в громадському транспорті тільки й розмов було, що про теракт. Мабуть, розмовляли про це і в тролейбусі маршруту №15, переповненому людьми, що їхали зі спального району на роботу. «Рогатий» щойно відійшов від зупинки «Качинське училище», коли потужний вибух буквально вивернув його навиворіт. Дивлячись на фотографії того, що залишилося від машини (див. 9–ту шпальту цього номера «УМ»), складно уявити, як узагалі хтось вижив...
Загальний мартиролог двох передноворічних терактів у Волгограді — 34 жертви. Хоча ця цифра може бути не остаточною, адже кілька з понад чотирьох десятків постраждалих перебувають у вкрай тяжкому стані.
У Волгоградській області оголосили жалобу. Після першого теракту вона мала бути триденною, з 1 по 3 січня. Ще б пак — у людей же свята, олів’є під «Совєтскоє шампанскоє» й «голубиє огонькі», не псувати ж народу свято! Проте другий теракт дав зрозуміти, що олів’є зачекає, і траур «розширили» навіть на новорічну ніч — з 30 грудня по 3 січня. Але не до загальнодержавних масштабів. Щоб ви розуміли: навіть деякі волгоградці в соціальних мережах обурювалися тим, що в новорічну ніч не побачать розважальних шоу й не посміються під КВН... Звісно, в таких обставинах скасування «олів’є» у всій Росії могло б спричинити бунт.
Утім певні телевізійні зміни все ж таки поширилися на більшу територію Росії. Президент Володимир Путін, який заздалегідь записав привітання росіянам із Новим роком, був змушений терміново його «оновлювати». Багатьох здивувало те, що ВВП одразу не приїхав до переляканого Волгограда. Проте у графіку глави держави на новорічну ніч уже стояв «несподіваний» візит до Хабаровського краю.
Судячи з усьому, президент хотів потішити громадян турботою про народ, відвідавши постраждалих від нещодавньої повені, і скасовувати ретельно підготовлений план «спонтанного» візиту вже не випадало. Тож у Хабаровську Володимир Володимирович здійснив замислене і в оточенні цих самих постраждалих записав другий варіант новорічного привітання, запевнивши, що терористів буде знищено. І чомусь почав розповідати, як російські спецслужби дбають передусім про безпеку жінок та дітей — на відміну від терористів, для яких ці категорії населення є головними цілями...
У першій версії новорічного звернення, яку на той час уже встигли побачити мешканці Камчатки, Чукотки й Магаданської області, згадки про теракти не було.
А в буремний Волгоград ВВП прибув уже вранці 1 січня. На той час перелякане місто гуділо чутками. Наприклад, про те, що терактів насправді було значно більше, і навіть не лише у Волгограді, а й у Москві, але влада забороняє ЗМІ про них повідомляти. Саме до такої стратегії — заборонити будь–які повідомлення про теракти, аби «терористи не досягли своєї головної мети — засвітитися у пресі», на повному серйозі закликають певні державні й політичні діячі РФ.
Зрештою, інші способи боротьби з тероризмом у Росії й справді поки що видаються не надто успішними. Натомість однією з перших версій, які з’явилися у вільному від цензури інтернеті, була причетність до терактів у Волгограді російських спецслужб — мовляв, побачили, що не можуть забезпечити належне проведення Олімпіади, і вирішили таким кривавим чином «дати задній хід». Звучить дико й, судячи з усього, безпідставно. Але після сумнозвісних «терактів» на Каширському шосе й вулиці Гур’янова, які дали тоді ще свіжоспеченому президенту Путіну підстави старанно «замочити в сортирах» усю Чечню — не так уже й неймовірно...