Уже 12 років минуло відтоді, як 1 січня 2002–го в Німеччині було виведено з обігу національну валюту — марку. Німці вже давно звикли розраховуватися в євро, проте й досі не можуть забути свою «улюбленицю». За даними Німецького федерального банку, станом на кінець листопада громадяни все ще зберігали вдома 170 мільйонів банкнот та майже 24 мільярди монет — пфенігів. Загальна вартість цієї вже неактуальної німецької валюти становить 13,05 мільярда марок, тобто близько 6,67 мільярда євро.
Деякі німці надалі зберігають старі банкноти та монети з сентиментальних почуттів та ностальгії, деякі колекціонують їх, решта просто забули, що вони у них є. Через роки вже недійсні гроші знаходять у старій валізі під час переїзду до іншого помешкання, у схованці після смерті літнього родича тощо.
Ще більші суми можуть залишатися за межами Німеччини, припускає Бундесбанк. Адже німецька марка користувалася особливо великою шаною та популярністю в країнах колишньої Югославії і Східної Європи, де була другим, після місцевої валюти, засобом оплати. В інших частинах світу дойчмарка також слугувала надійним засобом фінансових угод і накопичення грошей.
Тож Бундесбанк і надалі без жодних комісійних зборів обмінює німецькі марки на євро. І триватиме так доти, доки хоч хтось приноситиме стару валюту на обмін, адже терміну давності у неї немає. Служби обміну діють у філіалах банку, або, у виняткових випадках, у його центральному офісі у місті Майнц — столиці федеральної землі Рейнланд–Пфальц. Хоча в цьому випадку приватні особи не можуть відвідувати банк особисто, а повинні надсилати гроші для обміну поштою.
Водночас далеко не всі емісійні банки країн єврозони приймають і обмінюють старі національні валюти на єдину європейську. Ті, хто ще має вдома французькі франки, італійські ліри чи грецькі драхми, спізнилися назавжди. А от у власників старих іспанських песет іще є шанс обміняти їх на євро — Банко де Еспанья здійснюватиме такий обмін до 2020 року.