Минулого тижня «УМ» повідомляла, що Кабмін був готовий підняти акцизи на пиво на 30%, на горілку та тютюн — на 40%. Практично за три дні цифри кардинально змінилися: на пиво — 5%, горілку — 14% і тютюн — 11%. Активісти антитютюнового руху, які очікували зростання вартості цигарок і, як результат — зниження активності курців, особливо серед школярів та студентів, не приховують розчарування. Вони вважають, що цей закон вигідний лише вузьким колам власників тютюнових корпорацій.
«За сім хвилин, у цілому, в першому–другому читанні проголосували за законопроект, з якого зникли будь–які підвищення акцизів на тютюнові вироби. Просто залишилась норма чинного Податкового кодексу про те, що з наступного року податок зросте на 5–6%. Збір із пачки сигарет підвищиться на 34 копійки — це фактично нічого», — коментує «УМ» ситуацію Костянтин Красовський, завідувач сектору контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України.
На думку експерта, найбільше втратить у цьому випадку український бюджет. Цілком реальними вісьмома мільярдами гривень його поповнити вже не вдасться. Про причини такого різкого відходу від стратегії довго здогадуватися не доводиться. «Свої кишені урядовцям і депутатам важливіші за державний бюджет, — вважає пан Красовський. — Схоже, депутатам були представлені «аргументи», «дуже вагомі аргументи». Звісно, ніхто не зможе довести, що хтось комусь давав гроші. Але якщо в країні була б хоч одна людина, яка дбає про державний бюджет, то вона б не дозволила в останній момент проводити такий закон. А тут ситуація така, що про бюджет у нас вже ніхто не дбає».
Поки що українські акцизи на шкідливі для здоров’я товари залишатимуться нижчими не лише за європейські, а й за російські. Спеціалісти перспективи їх підвищення поки що не бачать, принаймні за нинішнього уряду, і вже рахують, яких збитків новий закон завдасть не лише гаманцю, а й здоров’ю українців.