Британський криміналіст Ронні Біггз, який був головним організатором і виконавцем зухвалого пограбування потяга у Великій Британії 1963 року, помер учора у Лондоні у віці 84–х років, повідомляє Бі–Бі–Сі. «Велике пограбування потяга» чи «пограбування століття», як увійшла ця подія у список найрезонанснiших злочинiв ХХ століття, було здійснене восьмого серпня 1963 року. Грабіжники у касках та лижних масках на обличчі зупинили нічний поштовий потяг, який прямував iз Глазго до Лондона, та викрали з нього 120 мішків iз грошима на загальну суму в 2,6 млн. фунтів стерлінгів. У наш час ця сума дорівнює 140 млн. фунтів стерлінгів, або 230 млн. доларів США. Нападники знешкодили машиніста потяга Джека Міллза ударом по голові, внаслідок чого чоловік втратив працездатність і помер 1970 року. Грабіжникам спочатку вдалося зникнути зі здобиччю, але невдовзі поліція виловила їх поодинці та вилучила більшість вкраденого. Суд засудив п’ятнадцятьох учасників нападу до різних термінів ув’язнення тривалістю до 30 років.
Ронні Біггзу як ватажку банди дали 30 років, але 1965 року він утік iз в’язниці у Вендворті через стіну з допомогою канатної драбини. Спочатку Біггз iз дружиною Шармейн та синами Фарлі і Крісом оселився у Парижi, а надалі жив в Іспанії, Австралії та найдовше — у Бразилії, оскільки Велика Британія не мала з цією країною угоди про екстрадицію. Уже в літні роки Біггз через тугу за батьківщиною та потребу в лікуваннi повернувся 2001 року до Англії, де його відразу ж відправили до в’язниці. 2009 року, коли в нього розвилася пневмонія у серйозній формі, Біггза відпустили на волю. Після кількох інсультів він уже не міг говорити та ледве пересувався. Востаннє він з’явився на публіці в березні цього року на похоронi свого спільника у «великому пограбуванні потяга» Брюса Рейнольдса.
Ронні Біггз ще за життя став героєм нації та світових ЗМІ. Цей феномен можна пояснити тим, що його «славетні дії» припали на час стрімкого розвитку ЗМІ. Передусім телебачення тиражувало по світу картинки розкішного життя Ронні на пляжах Бразилії, його спільний виступ iз легендою панк–року, британською групою «Секс пістолс». Біггз фактично і сам мав статус рок–зірки. Про «подвиги» Роннi знято кілька фільмів, у яких головний організатор пограбування постає не як злочинець, а, радше, як романтичний герой. Найвідомішою з них є стрічка 1988 року режисера Девіда Гріна «Бастер», у якій роль Біггза виконав британський співак та композитор Філ Коллінз. Про бурхливе життя Ронні Біггза написано кілька романів. Автор його біографії Крістофер Пікард, прочувши про смерть Біггза, заявив, що Роннi запам’ятається як «одна з найбільших особистостей останніх 50 років». Пікард, котрий під час написання книги провів iз Біггзом багато тижнів і заприятелював iз ним, зiзнався в розмові з Четвертою програмою радіо Бі–Бі–Сі, що його друг був «доброю і щедрою» людиною, з чудовим почуттям гумору, яке зберіг до самої смерті. У пам’ять про Ронні Біггза Перша програма телебачення Бі–Бі–Сі демонструє два фільми про «пограбування століття»: вчора ввечері було показано стрічку «Розповідь грабіжника», а сьогодні увечері — «Поліцейську історію».