Уже більше року Україна живе без тютюнового диму. 16 грудня 2012 року вступив у дію закон, який заборонив паління тютюнових виробів, електронних цигарок і кальянів на зупинках, у ресторанах, робочих приміщеннях та інших громадських мiсцях. Він замінив більш лояльний тютюновий закон, який дозволяв розділяти простір 50/50 для курців та некурців. Тютюновиробники та злісні курці забили на сполох, попереджаючи рестораторів про втрату клієнтів. Утім результати моніторингів показали, що такі перестороги були марними.
«Закон діє, і за весь час жодного негативного коментаря ми не почули. Персонал почав працювати у більш сприятливих умовах, а ресторани і кафе залучили нових відвідувачів, зокрема дітей, — зазначив Андрій Скіпальський, голова правління Центру громадянського представництва «Життя». — Упродовж двох тижнів наші спеціалісти перевірили 900 ресторанних господарств у 14 містах України. Перевірка показала, що правил дотримуються у 91% закладів».
Обходять закон зазвичай у вечірній час там, де відпочивають заможні люди, які можуть дозволити собі заради хвилинного задоволення заплатити будь–який штраф. Серед порушників спеціалісти виділяють бари, паби, більярдні. Особливо злісно ігнорують кальянні правила. Куріння для них — основна стаття доходів, тож вони становлять третину штрафників.
Утiм такими порушниками займатиметься антимонопольний комітет. «Вони заробляють набагато більше, ніж витрачають. Власники платять по 10 тисяч кілька разів і продовжують свою діяльність. Коли один заклад надає можливість курити кальян, а iнші нi — це незаконна антиконкурентна перевага. Штрафи за антимонопольним законодавством обраховують у відсотках від загального обороту всіх коштів цього закладу. Вони становитимуть уже не десятки, а сотні тисяч. Це має подіяти», — поділився планами Тарас Шевченко, директор Інституту медіаправа, керівник проекту «Київ без тютюну».
«Якби мені рік тому сказали, що ми сьогодні досягнемо таких результатів, я б сказав: «Дай Боже нашому теляті вовка з’їсти!». За цей рік українці довели, що вони — європейська нація. Перш за все ми дякуємо курцям, які почали виходити з приміщень на перекур не тому що бояться штрафу, а тому, що думають про здоров’я оточуючих. У нас це вже стало соціальною нормою. Позитив уже помітно, ті, хто за обідом викурював по пачці сигарет, тепер викурюють одну–дві. Також суттєво зменшилася смертність від хронічних респіраторних захворювань», — розповів Костянтин Красовський, завідувач сектору контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України.
Щоб повністю викорінити порушення, Україні знадобиться ще кілька років. Щоб прискорити процес, активісти закликають громадян бути свідомими: не соромитися, а захищати своє право на чисте повітря. У разі виявлення порушень у місцях громадського харчування вони радять просити книгу скарг або ж звертатися до комісії з захисту прав споживачів.