Складно згадати, коли востаннє офіційна реакція США на розгін мирних протестів була настільки гострою і однозначною, як та, що пролунала рановранці 11 грудня. Вислови керівника Держдепартаменту США відверто перейшли межу дипломатичних натяків. «Почуття відрази викликає у США рішення української влади застосувати спецпідрозділи поліції, бульдозери, кийки проти мирних протестувальників на майдані Незалежності в Києві — замість поваги до демократичних прав та людської гідності», — йдеться у заяві. Керівник зовнішньополітичного відомства Сполучених Штатів нагадав, що Америка вже кілька тижнів поспіль закликає Віктора Януковича дослухатися до голосу народу і просить владу взяти на себе відповідальність за безпеку українців. Далі — ще відвертіше: «Поки лунають дзвони серед диму на київських вулицях, Сполучені Штати встають на бік народу України. Він заслуговує на краще».
Заступник Джона Керрі — пані Нуланд, яка саме в ці дні перебуває в Києві з робочим візитом, — теж певною мірою проігнорувала дипломатичний протокол і вчора вранці знову прийшла на Майдан. Вікторія Нуланд, свідчить «Інтерфакс», роздавала печиво та булочки і повстанцям, і бійцям внутрішніх військ, які чергували на площі. Хлопці мовчки взяли пригощення і тільки посміхнулися у відповідь.
Реакція західного світу пролунала в унісон iз думкою США. Негайно з’явилася заява прем’єрміністра Канади Стівена Гарпера. «Канада є разом з українцями у цей важкий час і буде продовжувати дієво протистояти всім спробам утискувати їхні права та свободи», — запевнив Гарпер. І додав: «Ми та наші союзникиоднодумці будемо уважно стежити за розвитком подій та розглядати всі можливі методи реагування, які є в нашому розпорядженні». На що натякає канадський прем’єрміністр, добре розуміють дипломати. Іншими словами пояснив месидж колишній голова місії НАТО в Києві Джеймс Грін, якого цитує сайт «Коментарі»: «Час терпіння стік. Наша відповідь мусить бути тією мовою, яку зрозуміють бандити: санкції, арешти активів і презирство».
Засудила силове вирішення мирних протестів українців і низка країн Європи — Німеччина, Польща, Литва, Швеція. «МЗС Польщі висловлює глибоку стурбованість у зв’язку з подіями минулої вночі в Києві. Ми засуджуємо застосування сили проти мирних акцій... Такими діями Україна втрачає довіру на міжнародній арені, що буде дуже важко відновити», — нагадує зовнішньополітичне відомство Польщі.
Пізніше, вже пообіді, Вікторія Нуланд зустрілася з Президентом Януковичем. «В української влади все ще є можливість повести країну по шляху європейського майбутнього, — так вона розповіла журналістам після зустрічі про один з аспектів розмови з Віктором Януковичем. — І ми б хотіли бачити, що Президент рухається в цьому напрямi». Щоб досягти цієї мети, за словами заступника держсекретаря США, українська влада повинна негайно вжити заходів щодо забезпечення безпеки, відновити переговори з Європою та Міжнародним валютним фондом. «Усе це ще можливо», — підкреслила Вікторія Нуланд. І додала дещо дивну фразу: «Я сподіваюся, після нашої розмови, що Президент Янукович знає, що він повинен робити».
Учора Віктор Янукович мав зустріч з іще однією впливовою жінкою світу — верховним представником ЄС iз питань зовнішньої політики та безпеки Кетрін Ештон. «У тривалій дискусії, яка була у мене з Президентом, він запевнив мене, що готовий до діалогу, і я закликаю його зробити це. Він також підтвердив своє бажання підписати угоду про Асоціацію», — йдеться у заяві єврокомісара за підсумками зустрічі на Банковій. Кетрін Ештон також підкреслила, що обговорила з очільником української влади «нагальну необхідність звільнити заарештованих і забезпечити швидке і справедливе розслідування з тим, щоб притягнути винних у насильстві до правосуддя». І пообіцяла, що в найближчі години постарається «вивчити всі можливі шляхи, щоб гарантувати, що справжнє мирне рішення все ще можливе».
До кінця дня з боку ЄС пролунало кілька і прагматичних месиджів до України. Дипломати Євросоюзу натякнули, що продовжити переговори щодо Асоціації можливо вже найближчим часом, що Україна може розраховувати на фінансову підтримку ЄС у разі підписання такої угоди і, врешті, що для українців буде запроваджено безвізовий режим у найближчому майбутньому.
Крига скресла аж надвечір. Президент через ЗМІ закликав сторони протистояння сісти за стіл переговорів.