Щорічно 11 грудня відзначається Всесвітній день хворого на бронхіальну астму. У світі від цієї хвороби страждає близько 300 млн. осіб (5% дорослого і 10% дитячого населення). І щороку від неї помирає 250 тис. хворих. В Україні, за даними 2012 року, на астму страждають близько 195 тис. осіб, і щороку фіксується близько 9 тис. нових випадків.
Як відзначають спеціалісти Національного інституту фтизіатрії та пульмонології ім. Яновського, причинами такої невтішної картини є збільшення забрудненості довкілля, безконтрольне застосування в харчовій промисловості харчових барвників, ароматизаторів, підсилювачів смаку. «Бронхіальна астма — це хвороба цивілізації. З розвитком технологій людство активно починає використовувати антибіотики при вирощуванні птиці, худоби, риби. Це сприяє зростанню алергізації населення. Інфекції, професійні сенсибілізатори, активне та пасивне куріння також впливають на зростання захворюваності на астму», — пояснює лікар–практик інституту Людмила Яшина.
Водночас спецiалiсти запевнили, що смертність українців від бронхіальної астми повільно, але зменшується. Однак наголосили на необхідності профілактики та раннього діагностування хвороби. «Ми маємо всі можливості для швидкого діагностування та лікування астми. Потрібно лише вчасно звернутися», — пояснює головний позаштатний пульмонолог МОЗ України Юрій Фещенко. Серед явних маркерів бронхіальної астми є повторні напади задухи зі свистячими хрипами на видиху, задишка, часті простудні захворювання.
Із метою ж профілактики фахівці радять займатися фізичними вправами, плаванням. Ефективними також є дихальна гімнастика, прогулянки на свіжому повітрі. При цьому слід максимально виключити такі алергени, як шерсть тварин, пилок, пил. І, звичайно ж, уникати запалення верхніх дихальних шляхів.