Ще коли Закарпаття між двома світовими війнами перебувало у складі Чехословаччини, чеські мистецтвознавці зійшлися на думці, що найбільшою мистецькою цінністю краю є дерев'яні церкви. Їм присвячували не тільки наукові статті, а й цілі книжки. Зокрема, тепер уже класикою є дослідження відомих чеських фотомайстрів Богуміла Вавровшка чи Флоріана Заплетала. Власне, чехи чи не найбільше зацікавилися дерев'яними храмами Закарпаття.
І ось нове свідчення повернення колишнього інтересу. Цього року у Празі на кошти міської влади вийшов фотоальбом Їржі Гавела «Дерев'яні церкви Підкарпатської Русі». Книжка містить близько сотні чорно-білих світлин народних шедеврів Закарпаття, а також вступну частину про джерела та особливості архітектури. Як зазначає Їржі Гавел, протягом останніх десяти років він щорічно проводив кілька тижнів на Закарпатті, фотографуючи та збираючи інформацію про дерев'яні церкви. А всьому виною — неймовірна їхня краса, яка зачарувала чеського дослідника. Закарпатські церкви він називає не інакше, як «європейським раритетом».
На жаль, те, що цінують європейці, не цінують у нас. І якщо фотоальбоми про дерев'яні церкви Закарпаття виходили в Чехії, Австрії чи Росії, то Україна поки що не спромоглася на жодне таке видання.