Дитяча книжка від подружжя Мар’яни і Тараса Прохаськів «Хто зробить сніг» («Видавництво Старого Лева», 2013) — безперечний лідер обговорювань цієї осені. Окрiм того, що відомий «дорослий» письменник Тарас Прохасько написав у співавторстві з дружиною Мар’яною добру книжку для дітей, то її ще й відразу помітили критики й члени журі конкурсу «Книга року BBC», внісши у довгий список премії. «Хто зробить сніг» — повість про життя великої кротячої родини, вічні цінності, любов, взаємодопомогу й відкритість до світу. Мудрість тут проста і ненав’язлива, оповідь — спокійна і плинна, малюнки — метафоричні, ніжні й зворушливі. Книжка буде цікава дошкільнятам, найкраще пасуватиме до вечірнього читання в родинному колі.
Основний козир збірочки «Медяник для Миколая» («Братське», 2013) — те, що її тематика, властиво, «миколаївська». Не «дідморозівська» і не «сантаклаусівська». Якщо ви хочете повернутися до майже загубленої традиції подарунків на День святого Миколая, радимо почати з «Медяника». З оповідань Галини Кирпи, Оксани Лущевської, Володимира Чернишенка і Наталки Малетич найменші читачі дізнаються про те, хто такий святий Миколай і що потрібно зробити для того, щоб він завітав у гості. А як бонус — рецепт миколаївських медяників від Дарії Цвек, пальчики оближеш!
Якщо маєте вдома читача молодшого шкільного віку, радимо придивитися до «Вертихвоста» Валентини Вздульської («Грані–Т», 2013). Це — майже класична чарівна казка, із чудом, звірятами, пригодами й традиційною в цьому жанрі мораллю. Книжка про дружбу, самопожертву, зиму та... екологію. Так–так, вам не почулося. «Вертихвіст» — так звана «екоказка»: за сюжетом лис–чарівник Вертихвіст разом із третьокласниками рятує від загибелі новорічну ялинку, яку, як пам’ятаємо з пісні «У лісі, лісі темному», зрубали до свята, а відтак викинули на смітник. Можливо, ця книжка спонукатиме вас придбати штучну ялинку чи подумати про те, щоб посадити деревце на подвір’ї. А це — маленький крок до того, щоб почати змінювати світ на краще.
Для тих читачів, які вже не вірять у балакучих звірів, але ще не зовсім розучилися фантазувати, ідеально підійде зимова книжка Марини Рибалко «Подорож туди, де сніг» («Видавництво Старого Лева», 2012). Ця повість–фентезі особливо сподобається дівчаткам середнього шкільного віку. Тут є все, щоб утримати читацьку увагу з першої до останньої сторінки: герої, яким співпереживаєш, небезпечні пригоди, незнайомі світи, дракон Кульбабка й сильне, як вогонь, кохання. А щоб не образити хлопців, додаємо сюди роман Володимира Арєнєва «Бісова душа, або Заклятий скарб» («Видавничий дім «Києво–Могилянська академія», 2013). Хоч тут і немає снігу, зате є прецікава й мудра книжка на українському фольклорному та історичному матеріалі — зі скарбами, козаками–характерниками, вовкулаками, смертельно небезпечними пригодами. Так що не «Гаррі Поттером» єдиним!
І нарешті, добрий подарунок для дівчат, які дорослішають, — книжки Люсі–Мод Монтгомері з циклу про Енн Ширлі. Цієї осені львівське видавництво «Урбіно» видало другу книжку серії, в соковитому перекладі Анни Вовченко. Якщо у вас є вдома дівчина, яка любить читати, радимо покласти їй під подушку відразу два томи — «Енн із Зелених Дахів» та «Енн із Ейвонлі». Ці мудрі, дотепні й навдивовижу життєствердні книжки ідеально підійдуть для читання в період зимових свят, коли все навколо просякло очікуванням чуда й так хочеться вірити в добро. Особливо тоді, коли приводів для оптимізму стає все менше.
Ольга КУПРІЯН, спеціально для «України молодої»