Ще «цар», але вже не «бог»

05.12.2013
Ще «цар», але вже не «бог»

Попри падіння рейтингу, Путін почувається всесильним. (Рейтер.)

Дії Володимира Путіна на посаді президента не підтримує кожен третій росіянин (31%). Такими є дані останнього дослідження, проведеного фахівцями відомої соціологічної компанії «Левада–центр» з 15 по 18 листопада .

Це — максимальний рівень недовіри до президента РФ за останні 12 років. Попередні максимуми недовіри були зареєстровані в серпні цього року (28%) та листопаді 2012 року (29%).

Підтримують діяльність Путіна 47% росіян, а ще 16% заявили, що не знають про неї достатньо, щоб давати оцінку. При цьому загальне враження росіян від ВВП наразі більше позитивне, ніж негативне — так відповіли 52% респондентів. Нижче психологічного 50–відсоткового бар’єру ця цифра опускалася лише в серпні — до 47%. Але тепер зросла частка тих, хто описує своє ставлення до Путіна як, швидше, негативне, ніж позитивне, — 29%. Такого рівня цей показник досягав лише раз — у березні цього року.

Варто зазначити, що показники негативного ставлення до Путіна за листопад 2013 року загалом удвічі вищі, ніж впродовж його першого та другого президентських термінів. Тоді діяльність глави держави несхвально оцінювали тільки 9–15% від загальної кількості опитаних.

На думку заступника директора «Левада–центру» Олексія Гражданкіна, на рівень підтримки Путіна могло вплинути зростання цін на продовольчі товари та бензин. При цьому влада не посилає позитивних сигналів про можливі шляхи протидії негативним тенденціям в економіці та соціальному стані населення. Відповідно, у громадян накопичуються лише негативні очікування.

Водночас Путін надалі залишається найпопулярнішим політиком Росії. Проте якби президентські вибори відбулися найближчим часом, із рейтингом 47% він уже не переміг би в першому турі. Ще два роки тому цей показник становив 55%. Інші політики в будь–якому разі значно відстають. За лідера комуністів Геннадія Зюганова віддали б голоси 17% респондентів, за голову ЛДПР Володимира Жириновського — 12%. Міністра оборони Сергія Шойгу підтримали б 7%, Олексія Навального, який очолює опозиційну партію«Народний альянс», та лідера «Громадянської платформи» Михайла Прохорова — по 5%, за голову партії «Яблоко» Сергія Митрохіна та Сергія Миронова — по 2%. Екс–очільник «Яблока» Григорій Явлінський здобув би лише 1% голосів. Стільки ж виборців готові проголосувати за попереднього президента, чинного прем’єр–міністра РФ Дмитра Медведєва.

 • Майдан біля Кремля

  Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

 • Кремлівська «Зміна»

  Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

 • Потрібні робочі руки

  На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

 • З голоду не помрете, але паски затягуйте

  Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>