Коли «Беркут» розправився з Євромайданом, ті, хто міг, кинулися врозтіч. Куди було йти далі в ніч? Притулок для побитих, як і в часи нашестя Батия, надав Михайлівський монастир. Про те, як постраждалі опинилися за воротами монастиря, «УМ» розповів учасник акцій протесту Павло з Донецька. «Ми організовано стали підніматися на Софійську площу. Біля пам’ятника Хмельницькому дочекалися тих, хто тікав дворами, — каже Павло. — Загалом набралося осіб із 70. Я став стукати у ворота Софії, а частина хлопців пішли до Михайлівського монастиря. Тут нас впустили. Ми завели людей всередину, ворота закрили і забарикадували лавами. Виставили варту — готувалися до штурму. Стали телефонувати координатору, Руслані, яких ми не бачили під час розгону. О 7–й була молитва. Тут була точка збору, почали підтягуватися люди. Десь до 10–ї ранку вже було близько 250 осіб, приїхали кілька нардепів. Вони були перелякані, пообіцяли розповсюдити інформацію. Але ми і так її розповсюджували — в кого були смартфони».
«На світанку 30 листопада монахи почули стукіт, відчинили ворота і впустили людей на територію монастиря, — розповідає «УМ» прес–секретар Київського патріархату Єпископ Євстратій (Зоря). — Потім зв’язалися з патріархом Філаретом, і він дав благословення, аби двір монастиря і храм були відкриті для мітингувальників. Єдине прохання було, щоб тут обходилися без політичних акцій та щоб поводилися відповідно: не смітили, не курили і не розпивали алкогольні напої».
Другу ніч поспіль собор відкритий для мітингувальників, надвечір тут на підлозі розстеляють килими і люди тут ночують. Владика Євстратій каже, що в монастирі молитва не припиняється і всі охочі можуть до неї долучатися.
«Майданівці активно долучаються до молитви, особливо ті, що приїхали із Західної України», — розповідає член оргкомітету Євромайдану киянин Тарас Шумик. Він зазначає, що в перші дні ставили дуже багато свічок і читали молитви за здоров’я тих, хто постраждав від побоїв. «Я прийшов сюди зранку в суботу, коли тут уже надавали першу медичну допомогу, — розповідає «УМ» Тарас. — Знаю, що близько сотні було людей, з них майже 30 тяжко поранені, з переломами, їх відправили до лікарні. Згодом стали підходити народні депутати, кияни приносили їжу, питали, чим і як допомогти».
ОЦІНКИ
«Ми засуджуємо жорстоке застосування сили до мирних громадян», — заявив патріарх Української православної церкви Київського патріархату Філарет 30 листопада. «Кадри цієї події нагадують про 18 липня 1995 року, коли було застосовано силу до учасників похорону патріарха Володимира (Романюка), — заявив патріарх. — З важким серцем, але з твердою надією на Господню милість і допомогу промовляю разом iз вами: «Боже Великий, Єдиний, нам Україну храни!».
Глава УГКЦ Святослав (Шевчук) засудив прояви насильства, утім закликав не відповідати злом на зло. Він закликав усіх вірних Церкви і людей доброї волі до молитви «за мир і спокій у нашій державі». Любомир Гузар підтримав молодь, що вийшла на євромайдани, але також застеріг від насильства. Силовий розгін Євромайдану засудила і Конференція римсько–католицьких єпископів України.