Євросоюз усе ще готовий підписати Угоду про асоціацію та всеохоплюючу зону вільної торгівлі з Україною — «коли українська влада продемонструє необхідну політичну волю до політичного прогресу і виконання поставлених ЄС умов». Про це заявила офіційний представник Єврокомісії Пія Аренкільде Хансен.
При цьому ЄС закликає українську владу та опозицію утриматися від насильства, сісти за стіл переговорів і почати діалог щодо подолання політичних розбіжностей. «Обидві сторони мають проявити стриманість», — вважає Майя Косьянчич, речниця Верховного представника ЄС із питань зовнішньої політики та безпеки Кетрін Ештон.
З аналогічним закликом звернувся до української влади та учасників акцій протесту також Генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен.
Утриматися від застосування сили закликав усі сторони в Україні й генеральний секретар Ради Європи Торбйон Ягланд, запропонувавши допомогу для розв’язання ситуації. «Рада Європи готова допомогти Україні та її людям вирішити сьогоднішню важку ситуацію відповідно до зобов’язань країни в рамках конвенції РЄ про права людини та принципи демократії», — йдеться в поширеній заяві Ягланда.
У неділю посли ЄС і Сполучених Штатів Америки у Києві закликали керівництво України провести ретельне розслідування розгону Євромайдану в ніч на 30 листопада і «докласти максимум зусиль, аби не допустити загострення ситуації в країні». «Ми висловлюємо надію на те, що всі відповідальні за акти насильства, зокрема проти мирних протестувальників, постануть перед правосуддям», — наголошується в заяві голови представництва Євросоюзу в Україні Яна Томбінського.
Учора президент Польщі Броніслав Коморовський заявив про намір скликати Раду нацбезпеки за участі глав МЗС та розвідки для розробки масштабного і дієвого плану залагодження конфлікту в Україні. Попри те, що очільник Польщі — найбільшого лобіста України в Європі — після Вільнюського саміту скасував свій візит до Києва, він усе ще вірить у можливість підписання Угоди про асоціацію з ЄС. А глава польського уряду Дональд Туск позавчора увечері запросив до себе, зокрема, голів МЗС, МВС, Агенції розвідки та директора аналітичної установи «Осередок східних студій», щоб обговорити події в Україні.
«Німецька хвиля» в аналітичному матеріалі під промовистою назвою «Імідж Януковича на Заході падає до рівня Лукашенка» пише про загальний висновок більшості німецьких ЗМІ: «Саміт у Вільнюсі провалено. Український президент повертається туди, де він був рік тому — в ізоляцію. Янукович в очах Європи стає схожий на Лукашенка». Яскравою ілюстрацією негайної зміни риторики у спілкуванні з Віктором Януковичем експерти називають слова німецького канцлера, сказані нею по завершенні саміту у Вільнюсі. Коментуючи перспективи звільнення Юлії Тимошенко, Ангела Меркель зазначила: «Ми думаємо про пані Тимошенко і про всіх, хто в Україні та Білорусі живе у важких політичних умовах». Уперше за останні півтора року Меркель поставила Україну в один ряд із Білоруссю.
Політолог Андреас Умланд пояснює це величезним роздратуванням і втомою від Януковича, який протягом багатьох місяців виснажливих переговорів проявив себе як украй непередбачуваний співрозмовник. «Політичний режим в Україні наразі інший, ніж у Білорусі. Але імідж Януковича за рівнем негативу наближається до іміджу Лукашенка. Хоча Янукович поки і не став таким диктатором, але достатньо того, що він роками водить Євросоюз за ніс», — зазначає Умланд.
«Те, що люди в Києві та інших містах України виходять на вулиці, виступаючи таким чином за європейське майбутнє країни, є їхнім безумовним правом. Ми підтримуємо їхнє бажання щодо якомога швидшого зближення України з Європейським Союзом», — заявив міністр закордонних справ ФРН Гідо Вестервелле. Звертаючись до українського державного керівництва, він нагадав також про головування України в Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), що «мало б стати особливим стимулом, аби поважати наші спільні європейські цінності».
Екс–прем’єр–міністр Польщі та лідер опозиційної партії «Право і справедливість» Ярослав Качинський, який був присутній на мітингу в Києві 1 грудня, в інтерв’ю польським ЗМІ не міг приховати свого захвату. «Це було неймовірно. Люди бунтують, бо у них відібрали мрії. Україна знову прокидається. Я розраховую на те, що обидва наші народи будуть разом у Європейському Союзі».
Агенція «Франс пресс» у репортажі з Києва зазначає: «Є певні ознаки, що деякі найбагатші представники українського бізнесу, так звані олігархи, відвернулися від пана Януковича чи, щонайменше, вимагають великих змін в уряді».